×
Wyszukaj w serwisie
×

Wieczór poezji śpiewanej w Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim

Poezja prowadzi od znanego ku nieznanemu, jak krótko określił tę dziedzinę sztuki Georges Bataille i faktycznie jest w tym ziarnko prawdy, bo trzeba być prawdziwym miłośnikiem poezji lub samym poetą, żeby swobodnie poruszać się w zawiłych skrawkach ludzkich myśli. Jednakże muzyka – kolejna piękna dziedzina sztuki – ma moc nadawania znaczenia rzeczom, które mogą wydawać się niepojęte i niedostępne. Poezja śpiewana stanowi połączenie tych dwóch dziedzin, dzięki któremu wrota poezji otwierają się na szerszą publiczność.

Dnia 6 grudnia 2013 r. członkowie zespołu Stan z Lewina Brzeskiego, Michał Janek (wokalista) i Dawid Małejki (gitarzysta), którzy na swoich koncertach proponują rockowe brzmienie, w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej wykonali coś zupełnie nowego, nie rezygnując bynajmniej ze swoich dotychczasowych przyzwyczajeń. Muzycy w swoim wykonaniu mniej lub bardziej znanych wierszy połączyli brzmienie elektrycznej gitary z dobrze wypracowanym wokalem o pięknej barwie. Wystąpienie przeplatały dochodzące z publiczności kobiece głosy, które recytowały wybrane fragmenty prezentowanych utworów, co wywoływało zdziwienie na twarzach odbiorców. Całość zaś można opisać jako ucztę nie tylko dla uszu i oczu, ale przede wszystkim dla duszy, gdyż można było usłyszeć piękną i pełną treści poezję m.in. Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Jana Twardowskiego, Johna Keatsa, czy Czesława Miłosza. Cieszymy się niezmiernie, że na listę wykonanych wierszy trafiły również dwa utwory napisane przez naszą koleżankę – bibliotekarkę, Alicję Kaim.

Światła zgasły, dym sceniczny rozmył się, zapach ze świec wymieszał się z powietrzem, dekoracje powróciły na swoje pierwotne miejsce, ale to nie znaczy, że wieczór ten nie pozostawił po sobie śladu. Pragniemy wierzyć, że uczestnicy, którzy przybyli na spotkanie powrócili do domów pozytywnie naładowani przekazanymi emocjami i wyrobili w sobie przekonanie, że zazwyczaj trudna w odbiorze poezja może trafić do naszych emocji dzięki pomysłowej i ekspresyjnej formie przekazu. Taką właśnie formę zaproponował zespół Stan podczas I edycji Wieczoru Poezji Śpiewanej w czytelni Biblioteki.