×
Wyszukaj w serwisie
×

Sukces Klubu 4H ze Szkoły Podstawowej w Łosiowie

5 grudnia na „Spotkaniu Mikołajkowym” organizowanym tradycyjnie przez  Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie spotkały się  dzieci i młodzież z województwa opolskiego aby  wziąć  udział w konkursie na szopkę bożonarodzeniową.

Reprezentantki naszej szkoły  postanowiły wykonać swoją pracę konkursową z piernika zdobionego kolorowym  lukrem. Smakowita szopka bardzo się wszystkim podobała, także jury , które zaliczyło ją do grona laureatek. Autorkami tego pomysłowego cudeńka były: Natalia Bilecka, Sandra Piekoszewska, Klaudia Szpunar i Kasia Damian. Szopka była naprawdę „mniamuśna” i ciągle oblegane autorki musiały udzielać wyjaśnień i porad. Udzieliły także wywiadu naszej telewizji regionalnej.

Konkurs  był okazją do spotkania Klubów 4 H  z woj. opolskiego działających przy OODR w Łosiowie.

4- H jest dobrowolną, niezależną   organizacją edukacyjną  dla dzieci i młodzieży  z obszarów wiejskich, kładącą szczególny nacisk na rozwój umiejętności życiowych , zainteresowań i podniesienie poziomu wiedzy.

koniczynka.jpeg  Znakiem  rozpoznawczym 4H  jest  czterolistna  koniczyna z literą  „H” umieszczoną na każdym listku.

Działaniom klubu przyświeca motto: „Najlepsze  niech  będzie  jeszcze  lepsze”  i  hasło  „Uczymy się działając",  które  przypomina, że najbardziej efektywnym i atrakcyjnym sposobem uczenia jest samodzielne wykonanie danej rzeczy.

Ruch 4- H w Polsce zainicjowany został w 1991 roku przez doradców Polsko – Amerykańskiego Programu Doradztwa Rolniczego współpracujących  z Ośrodkami Doradztwa Rolniczego na terenie całej Polski.
Klub 4H „Łosiowiacy” przy Szkole Podstawowej w Łosiowie działa już  ponad 12 lat, uczestniczy w wielu projektach i konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich zajmując wysokie lokaty; dzięki czemu uczniowie uwierzyli w swoje możliwości, są pewni siebie, chętnie podejmują różnorodne wyzwania.

Opiekujący się klubami OODR w Łosiowie  organizuje  wojewódzkie zloty , na których  zapewnia wiele atrakcji, konkursów i przeglądów. Zawsze można liczyć na wspaniałe nagrody, poczęstunek i wycieczki, za które członkowie nie ponoszą  kosztów.

Członkowie Klubu „Łosiowiacy” realizowali projekty i podejmowali działania związane z przedsiębiorczością, ekologią, bioróżnorodnością, bezpieczeństwem w gospodarstwach wiejskich, odnawialnymi źródłami energii, wiedzą o Unii Europejskiej i jej członkach,  promocją produktów regionalnych i tworzeniem ścieżek przyrodniczych. Projekty dotyczyły też produktów zbożowych i ich znaczenia w życiu człowieka(„Wiem co jem”), produktów mlecznych („Droga mleczna, czyli od krowy do gotowego produktu na stole”), promocji własnej gminy, zagospodarowania dzikich wysypisk , promocji zdrowego i bezpiecznego życia, udzielanie pierwszej pomocy i inne.

W ten sposób dzieci od najmłodszych lat uczą się oszczędności, pracowitości, dokładności i mają świadomość, że to co robią jest ważne i  oni też są ważni.

Praktyczna forma pracy  w klubach rozwija zdolności poznawcze, pobudza wyobraźnię i wrażliwość dzieci przez co zwiększa  ich aktywność społeczną, to od nich w przyszłości będzie zależał rozwój środowiska lokalnego.

                                                                                                                                            Teresa Rączka