×
Wyszukaj w serwisie
×

Bezpieczny Sylwester - jak używać petard

Sylwester to jedna z najbardziej niebezpiecznych nocy. W tym czasie jest wiele zdarzeń związanych z nieumiejętnym obchodzeniem się z petardami i racami.

Nie ma środków pirotechnicznych, które są w pełni bezpieczne. Pamiętajmy, że przy odpalaniu fajerwerków zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. 

Nie róbmy tego w zamkniętym pomieszczeniu czy w pobliżu obiektów, które mogą być narażone na pożar.

Nie odpalajmy petard z ręki, stojąc na balkonie, w tłumie lub po wypiciu alkoholu. Jeśli po odpaleniu lub wypaleniu lontu fajerwerk nie eksploduje, nie podchodźmy do niego, by sprawdzić, co się stało.

Nie należy używać fajerwerków w dużej grupie osób i w miejscach publicznych, ani trzymać odpalonych petard w dłoniach. Należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci, które nie powinny bez opieki posługiwać się środkami pirotechnicznymi, ani odpalać petard  i fajerwerków wewnątrz pomieszczeń.

Najczęstszymi obrażeniami powstałymi od środków pirotechnicznych to rany dłoni, twarzy, oczu i uszu. Należy pamiętać, że sztuczne ognie to materiały pirotechniczne - wybuchowe, łatwopalne i należy obchodzić się z nimi zgodnie z instrukcją użytkowania.


Straż Miejska przypomina, że fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny mieć dołączoną instrukcję w języku polskim, określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności. Sprzedaż środków pirotechnicznych jest dozwolona tylko osobom pełnoletnim. 

W całym kraju obowiązuje zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku życia. Nieprzestrzeganie tego przepisu jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Za naruszenie zakazu używania fajerwerków wprowadzanego przez wojewodów strażnik miejski i policjant mogą nałożyć karę do 500 zł. 

Pamiętajmy, że w całej Polsce panuje zakaz używania fajerwerków za wyjątkiem 31 grudnia. Dlatego nie wahajmy się wzywać Straży Miejskiej i Policji za zakłócanie spokoju naszego i zwierząt.