×
Wyszukaj w serwisie
×

2011 rok

Mija 14 lat jak polskie i węgierskie dzieci, młodzież oraz przedstawiciele gmin spotykają się raz w Lewinie Brzeskim raz w Szegvarze.

Historia naszych spotkań sięga wydarzeń z 1997 roku, kiedy to Lewin Brzeski został poszkodowany przez powódź tysiąclecia. To Węgrzy z Szegvaru wykazali się wtedy wspaniałą postawą i zwrócili się do władz Lewina z ofertą pomocy. Od 1998 roku funkcjonuje wymiana dzieci i młodzieży, a nieformalne przyjaźnie zacieśniają się coraz bardziej.

W tym roku Lewin Brzeski był gospodarzem wymiany. W dniach od 01 do 08 sierpnia zjechało do nas 50 zaprzyjaźnionych gości z Szegvaru. Tradycyjnie przywitaliśmy Węgrów na lewińskim Rynku i zaprosiliśmy do Domu Kultury, gdzie dzieci z Szegvaru poznały rodziny, w których miały zamieszkać przez najbliższy tydzień. Burmistrz Lewina Brzeskiego – Pan Artur Kotara z przedstawicielami władz gminy przywitał wszystkich uczestników i sprawił tym samym, że Lewin Brzeski stał się na tydzień miasteczkiem – symbolem przyjaźni polsko – węgierskiej.

Przyjazd Węgrów do Lewina   Przyjazd Węgrów do Lewina   Nareszcie jesteście - przyjazd Węgrów do Lewina

Program pobytu Węgrów w Lewinie Brzeskim został ułożony w taki sposób, aby mieli możliwość poznać specyfikę Lewina Brzeskiego i pogłębić istniejące już więzi przyjaźni.

Oficjalną część wizyty rozpoczęto od spotkania z władzami Lewina Brzeskiego oraz od pokazania nowych inwestycji realizowanych na terenie gminy. Największe zainteresowanie wzbudziły prace prowadzone na Nysie Kłodzkiej, których celem jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta.

Zwiedzamy Lewin   Spotkanie z władzami Lewina w Urzędzie

Następnego dnia Węgrzy zwiedzili perłę Ziemi Brzeskiej – Zamek Piastów Śląskich, brzeski Rynek i świetnie bawili się na kręgielni. Po południu dorośli wraz z dziećmi wzięli udział w zajęciach AIKIDO, podczas których okazało się, że Szegvar posiada bardzo silną reprezentację w karate Kiokushinkai (podobnie zresztą jak Lewin Brzeski) i już przedstawiciele klubów rozpoczęli rozmowy nad polsko – węgierską wymianą karateków.

Sport to zdrowie - kręgielnia w Brzegu   Węgrzy na zamku Piastów Śląskich

AIKIDO   AIKIDO   AIKIDO

W czwartek wszyscy Węgrzy i dzieci z rodzin polskich zwiedzały jedną z większych atrakcji turystycznych Opolszczyzny – JURAPARK w Krasiejowie. Edukacyjny i wypoczynkowy wymiar wycieczki docenili wszyscy uczestnicy. Już teraz węgierscy dorośli planują pokazać tę atrakcję swoim dzieciom i wnukom w przyszłości.

W piątek pokazaliśmy naszym gościom z Szegaru tereny gminy Lewin Brzeski. Odwiedzili najlepszą w Polsce Stajnię Koni Sportowych w Skorogoszczy, gdzie właściciel Roman Piwko opowiedział o tegorocznych sukcesach swojego konia na Derbach na warszawskim Służewcu oraz ugościł uczestników poczęstunkiem, a nawt przeprowadził lekcje jazdy konnej – chętnych do nauki pod okiem mistrza nie brakowało. Po południu pojechaliśmy do zespołu pałacowo – parkowego w Łosiowie, gdzie wszyscy mogli zwiedzić pałacyk Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, a następnie wziąć udział w grach terenowych perfekcyjnie przygotowanych przez nauczycieli z Łosiowa. Po wysiłku fizycznym każdy mógł się posilić grillowaną kiełbaską przygotowaną przez samego Dyrektora szkoły podstawowej w Lewinie – Pana Zdzisława Biernackiego. Wieczorem wszyscy dorośli Węgrzy zostali zaproszeni do gospodarstwa agroturystycznego Państwa Urszuli i Leszka Fornali.

Wizyta w Stani Koni Sportowych w Skorogoszczy Wizyta w Stani Koni Sportowych w Skorogoszczy Zawody polsko - węgierskie na plaży w Lewinie

Następnego dnia odbył się, zgodnie z tradycją,  międzynarodowy Dzień Sportu. Rozegrano polsko – węgierski mecz piłkarski o Puchar Burmistrza Lewina Brzeskiego zakończony wynikiem 3:2 dla gości, którym Burmistrz Kotara serdecznie gratulował wręczając Burmistrzowi Szegvaru Laszlo Gemesowi specjalnie przygotowany z tego tytułu puchar. Podczas Dnia Sportu odbył się także towarzyski, ale bardzo zaciekły, mecz siatkówki. Tym razem zwycięzcą okazała się drużyna gospodarzy. Tradycyjnie na Stadionie udostępnionym przez LSZ” Olimpia”, nie mogło zabraknąć potraw regionalnych – strona polska przygotowała pyszny bigos, a Węgrzy w kociołku zamontowanym nad paleniskiem ugotowali prawdziwy węgierski gulasz.

Seta nie oddamy - polsko - węgierski mecz siatkowy A tak gotuje się węgierski gulasz Burmistrz Lewina Artur Kotara wręcza puchar Burmistrzowi Szegvaru - szefowi drużyny węgierskiej w meczu piłkarskim Międzynarodowy Dzień Sportu w Lewinie

W sobotę w Lewinie Brzeskim odbył się także Piknik Motocyklowy, na który przez organizatorów – Stowarzyszenie „Niezależni” - zostali zaproszeni wszyscy goście węgierscy.

Niedziela była w zasadzie ostatnim dniem pobytu Węgrów w Lewinie. Korzystając z okazji wybraliśmy się na krótką wycieczkę do Opola, a po obiedzie spotkaliśmy się ze wszystkimi uczestnikami na imprezie pożegnalnej w Domu Kultury.

I tak minął tydzień. W poniedziałek z samego rana na Rynku w Lewinie pożegnaliśmy się. Były łzy, wymiana adresów i zapewnienia, że za rok – za dwa się spotkamy znowu.

Wyjazd z Lewina   Pożegnanie na Rynku   Pożegnanie na Rynku

Korzystając z okazji władze Lewina Brzeskiego na czele z Burmistrzem Arturem Kotarą pragną serdecznie podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w organizacji pobytu węgierskich gości, a szczególności:

  • Rodzicom, którzy podjęli się trudu przyjęcia pod swój dach dzieci i młodzież z Szegvaru,
  • dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim Panu Zdzisławowi Biernackiemu, Urszuli Kowalskiej oraz nauczycielom tej szkoły za wspaniałą organizację i pomoc,
  • Domowi Kultury za organizację zajęć tematycznych dla dzieci i młodzieży oraz przedstawicielom Klubu Sportowego „Olimpia” za pomoc przy organizacji Dania Sportu na Stadionie,
  • nauczycielom z lewińskiego Gimnazjum oraz nauczycielom ze szkół w Łosiowie za pomoc w organizacji Dnia Sportu i zabaw terenowych w parku w Łosiowie,
  • przedstawicielom Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego za udostępnienie pałacu oraz parku przypałacowego oraz pomoc w organizacji imprezy,
  • Państwu Urszuli i Leszkowi Formalom z Kanorowic oraz Romanowi Piwce ze Skorogoszczy za miłe przyjęcie delegacji węgierskiej w swoich domach,
  • organizatorom Pikniku Motocyklowego na plaży w Lewinie,
  • oraz wszystkim tu nie wymienionym, bez których  godne przyjęcie węgierskich przyjaciół byłoby niemożliwe.