×
Wyszukaj w serwisie
×

2013 rok

 

16 lat współpracy z Węgrami!

W dniach 18-25 lipca 2013 Gmina Lewin Brzeski gościła blisko 50 – osobową delegację młodzieży i dorosłych z zaprzyjaźnionego Szegvaru na Węgrzech.
Wizyta rozpoczęła się od oficjalnego spotkania z Władzami Gminy Lewin Brzeski, na którym to Burmistrz Artur Kotara serdecznie powitał gości życząc wszystkim udanego pobytu.
Tegoroczny pobyt naszych przyjaciół z Węgrzech obfitował w wiele atrakcji, które miały przybliżyć gościom walory przyrodnicze i kulturalne Gminy, a także regionu opolskiego.
I tak w pierwszym dniu (piątek) tuż po spotkaniu z Burmistrzem delegacja węgierska została oprowadzona po inwestycjach, z których największym zainteresowaniem cieszył się kompleks boisk Orlik 2012.
Tego dnia również miało miejsce spotkanie młodzieży w Świetlicy Terapeutycznej, gdzie zaplanowano dla nich gry, zabawy oraz konkursy dotyczące wiedzy o Unii Europejskiej, a także konkurs wiedzy o Polsce i Węgrzech.
W sobotę goście mogli spędzić czas bardzo aktywnie na spływie kajakowym pokonując malowniczą rzekę Małą Panew. W niedzielę natomiast odbył się wernisaż, w ramach Pleneru Malarskiego, organizowanego corocznie przez Miejsko-Gminny Dom Kultury. Zaproszeni na niego zostali dorośli i młodzież wraz z rodzicami goszczącymi młodzież z Węgier. Wszyscy mieli okazję podziwiać dzieła lokalnych artystów na lewińskim Rynku.
Następne dni przewidywały takie atrakcje jak: wyjazd do Grodu Rycerskiego w Byczynie, gdzie młodzież poznawała średniowieczne zwyczaje i kulturę. Ponadto na lewińskiej plaży odbyły się rozgrywki piłki plażowej o Puchar Burmistrza Lewina Brzeskiego, wyścigi w pływaniu oraz pokazy ratownictwa wodnego.
Uwieńczeniem pobytu było uroczyste pożegnanie gości przez Władze Lewina, które odbyło się w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków. Następnie młodzież w rytmach letnich przebojów bawiła się na dyskotece zorganizowanej na terenie Pałacu. Lewińska młodzież już nie może doczekać się przyszłych wakacji, bo wówczas to oni jadą na Węgry, do Szegvaru.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania pobytu dla naszych przyjaciół z Węgier, a w szczególności pracownikom Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych  Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim, nauczycielom PSP w Lewinie Brzeskim, pracownikom  Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim, działaczom LZS, a zwłaszcza wszystkim rodzicom, którzy przyjęli młodzież węgierską do swoich domów.

 

Delegacja Węgierskich tancerzy z zaprzyjaźnionego z naszym miastem Segvaru

Na zaproszenie Burmistrza Lewina Brzeskiego Artura Kotary w dniu 30 sierpnia 2013r przyjechała do Polski delegacja Węgierskich tancerzy z zaprzyjaźnionego z naszym miastem Segvaru.
Grupa taneczna gościła w naszym regionie trzy dni z okazji tegorocznych Europejskich Targów Innowacji i Przedsiębiorczości  na Terenach Wiejskich organizowanych przez OODR w Łosiowie. Nasi goście w trakcie pobytu dali pokaz ludowych tańców węgierskich oraz prezentowali tradycyjne węgierskie potrawy i słynące na całą Europę węgierskie wina. Podczas spotkania z Węgrami Burmistrz Artur Kotara podkreślił, iż docenia fakt, że swoją obecnością przyczynili się do uatrakcyjnienia programu artystycznego dając tym samym możliwość poznania naszym mieszkańcom tańców ludowych z odległych Węgier oraz, że ich obecność tutaj to doskonała okazja aby popróbować specjałów kuchni węgierskiej. W podziękowaniu za swój występ grupa młodych tancerzy otrzymała pamiątkowe gadżety ufundowane przez Gminę Lewin Brzeski, które mamy nadzieję przybliżą im nasz region i będą miłym wspomnieniem pobytu w Polsce.

Grupa węgierskich tancerzy z Burmistrzem Arturem Kotarą.jpeg