×
Wyszukaj w serwisie
×

„Przedszkolaki – zaczytane dzieciaki” – kolejna tura spotkań

  Przez pierwsze dwa tygodnie lutego w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim było gwarno i głośno, gdyż był to czas odwiedzin przedszkolaków. Cztero-, pięcio- i sześciolatki wzięły udział w trzech różnych tematycznie zajęciach dostosowanych do wieku i zainteresowań dzieci. Co tym razem przygotowali dla małych gości bibliotekarze?

Dla najmłodszych uczestników, którym Prosiaczek pokazuje w tym roku przedszkolnym świat przyrody, zostało przygotowane spotkanie po tytułem „Prosiaczek i jego bracia z podwórka”. Tak więc wszelkie zabawy, zagadki i zadania oscylowały wokół zagadnienia wiejskich zwierzątek takich jak krówki, koniki, kurki czy pieski. Gdy Prosiaczek przedstawił swoich kolegów biegających po naszej bibliotecznej, ukwieconej łące, zadaniem dzieci było rozpoznanie zwierząt po wydawanych przez nie dźwiękach, po czym same mogły trochę pohałasować, piejąc, mucząc, gdacząc lub szczekając. Dzieci pomogły również zagubionym cielaczkom, jagniątkom i źrebaczkom odnaleźć drogę do ich mam. Na pożegnanie przedszkolaki zatańczyły taniec, sławnej w świecie wierszy, Kaczki Dziwaczki.

Starsze dzieci, które zamiast nudzić się w piaskownicy zwiedzają świat z Kubusiem Puchatkiem, tym razem wybrały się za ocean, aby bliżej poznać kraj niegdyś zamieszkiwany przez rdzennych Indian – mowa oczywiście o Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Podczas tej wyprawy dzieci zwiedziły indiańską wioskę, w której przeszły inicjację na prawdziwych Indian – otrzymały kolorowe opaski na głowę i nadane im zostały indiańskie imiona. Dzieci również miały okazję pobawić się angielskim, jako najpowszechniej używanym językiem w zwiedzanym kraju. Spotkanie uwieńczyła zabawa, w trakcie której dzieci mogły sprawdzić, czy nadają się na zawodników baseballa - popularnej w Ameryce dyscypliny sportowej.

Podczas zajęć z Przemądrzałą Sową, najstarszym uczestnikom projektu zakręciło się w głowach od zabaw światłem i barwą. Aby efekt wykonywanych doświadczeń był bardziej widowiskowy, dzieci pracowały w zaciemnionym pomieszczeniu. Z użyciem latarek sprawdzały, które przedmioty z naszego otoczenia przepuszczają światło, a które je odbijają lub pochłaniają. Wykorzystując zjawisko odbijania światła, przedszkolaki zaprezentowały swoim rówieśnikom zimowy teatrzyk cieni. Bawiły się również trzema podstawowymi barwami i sprawiały, że np. niebieski klocek stawał się w cudowny sposób zielony. Na własne oczy mogły się też przekonać, jak działa aparat otworkowy, który w tajemniczy sposób odwraca do góry nogami wpadający przez mały otwór obraz.

Dzieciom i ich opiekunom dziękujemy za przybycie do biblioteki i zachęcamy do częstszych odwiedzin przed kolejną i ostatnią w tym roku turą „Przedszkolaków – zaczytanych dzieciaków”.

 

Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl