×
Wyszukaj w serwisie
×

Łosiowianie mają już 10 lat!

          W ostatnią sobotę karnawału 1 marca 2014 r. w Łosiowie 150 osób uczestniczyło w Biesiadzie po Łosiowsku, organizowanej po raz 10 przez Towarzystwo Miłośników Łosiowa i Okolic. W imprezie udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji i firm współpracujących i wspierających Towarzystwo w działaniach na rzecz środowiska,:

Burmistrz Miasta i Gminy Lewin Brzeski Artur Kotara, Wiceburmistrz Dariusz Struski,  Ksiądz Leszek Włodarczyk, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego Grodków-Łosiów Zdzisław Wojdak oraz Członek Zarządu Franciszek Smoliński,

     Podczas tegorocznej biesiady obchodziliśmy jubileusz 10 lecia zespołu „ Łosiowianie”, który po raz pierwszy wystąpił w dziewięcioosobowym składzie pod kierunkiem Pani Laury Ścieszki inicjatorki i pierwszej instruktorki  w styczniu 2004 r.

     Na wstępie Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara złożył życzenia oraz obdarował członków zespołu upominkami i bukietem kwiatów. Burmistrz wspomniał o randze jaką  wypracował sobie zespół w środowisku Łosiowa i Gminy, oraz znaczeniu  jakie ma przynależność  do zespołu dla jej członków, którzy mogą tu realizować swoje ambicje, doskonalić umiejętności i przede wszystkim spędzać twórczo wolny czas.

     W przeciągu dziesięciolecia istnienia napotykaliśmy po drodze na różne sytuacje. Były większe i mniejsze sukcesy, zdarzały się także trudności, które udawało nam się rozwiązywać dzięki determinacji i wielkiej pasji śpiewania. To zamiłowanie do śpiewu jest i zawsze będzie celem nadrzędnym.

     W chwili obecnej zespół liczy 19 osób,  w tym 5 mężczyzn i jedną dziewczynkę. Dzięki interwencji Burmistrza i za sprawą przychylności Dyrekcji Miejsko Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim od listopada 2013 r. zyskaliśmy nowego instruktora i szefa Pana Wiesława Katolika. Należy dodać, że członkowie zespołu zawsze sumiennie przygotowują się do występów, regularnie, raz w tygodniu, spotykają się na próbach, a zespół jest otwarty na wszelkie propozycje występów w lokalnych imprezach na obszarze gminy i województwa. Zaznacza  swoja obecność na festiwalach i przeglądach. Liczymy na to, że pod okiem tak kompetentnego i wymagającego szefa rozwinie się jeszcze bardziej i doczeka kolejnych jubileuszy.

     Program łosiowskiej biesiady wzbogacił występ zespołu „ Zbrucz” z Tarnopola, który zaprezentował śpiew i taniec folkloru ukraińskiego. Mistrzowsko wykonane  ludowe tańce, kunszt wokalny i niezwykłe barwy głosu  zachwyciły widownię, toteż oklaskom i owacjom nie było końca.

     W klimacie tańca i śpiewu, przy bogato i smakowicie zastawionych stołach,  przy muzyce w wykonaniu zespołu „Wega”, łosiowscy biesiadnicy rozpoczęli zabawę, która trwała do rana.

     Organizatorzy i uczestnicy składają podziękowania osobom i instytucjom, które wspomogły tak udaną imprezę.

  • Miejsko- Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim
  • Bank Spółdzielczy Grodków- Łosiów
  • Firma Agropol w Łosiowie- Marian Olejnik, Stanisław Krawiec
  • Firma Elman w Łosiowie- Kazimierz Mandra
  • Zaklad Rolno- Usługowy w Janowie- Maciej Majchrowski
  • Apteka „Pod srebrną wagą” – Ewa Błahitka

Organizatorzy i członkowie zespołu „Łosiowianie” składają szczególne podziękowania za przygotowanie potraw i nadzór nad  całością prac kuchennych paniom: Irenie Rutkowskiej, Marii Śliwińskiej i Danucie Talar.

 

Ludwika Chojnacka