×
Wyszukaj w serwisie
×

„Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew...”

Nowoczesne centrum rekreacyjne w Lewinie Brzeskim? Tak, to nie mrzonka. Plaża lewińska z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów i staje się miejscem szczególnie atrakcyjnym. Dlatego już pod koniec 2012 roku, z inicjatywy Burmistrza Artura Kotary, rozpoczęto starania o pozyskanie środków na rozbudowę tego terenu.

Burmistrz, w imieniu Gminy Lewin Brzeski, będącej członkiem stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka, złożył do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego wniosek o środki pomocowe na realizację inwestycji poprzez to stowarzyszenie. Wniosek został pozytywnie oceniony i Lewin uzyskał zgodę na dofinansowanie rozbudowy ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013.

Burmistrz Artur Kotara wizytuje teren budowy na lewińskim kąpielisku.jpeg Jak podkreślił Burmistrz: - Inwestycja podjęta została głównie z myślą o dzieciach i młodzieży, ale i osobach starszych, bo ma na celu zwiększenie aktywności wśród społeczności gminy, stwarzając komfortowe warunki do wypoczynku i rekreacji.

Projekt plaży do leżakowania oraz zejścia do kąpieliska, obejmuje wymianę piasku w jej obrębie i w głąb lustra wody. W ramach przedsięwzięcia zostanie wybudowany pomost rekreacyjny, liczący 126 m długości i wysunięty na odległość 40 m.

Ale kąpielisko w Lewinie kusić będzie wieloma innymi atrakcjami: powstanie boisko do siatkówki plażowej i boisko trawiaste wielofunkcyjne, a specjalnie z myślą o najmłodszych - plac zabaw, z wieżą, zjeżdżalnią i huśtawkami. Starsi będą mogli aktywnie spędzić czas korzystając z zielonej siłowni na wolnym powietrzu, mając do dyspozycji 11 urządzeń treningowych. Młodzież rozerwie się w zbudowanym zgodnie z nowoczesnymi standardami skatepark-u.

Przebudowane zostaną toalety, powstaną wiaty z ławkami, układy ścieżek pieszo-rowerowych oraz droga dojazdowa. Modernizacja obejmie również oświetlenie i monitoring terenu, a zewnętrzne trasy spacerowe zostaną powiązane z wewnętrznym układem komunikacyjnym kąpieliska. Całkowity koszt inwestycji to 1.895.715,01 zł, a dofinansowanie w ramach projektu PO Ryby 2007-2013 wyniesie 927.771,00 zł.

W przetargu nieograniczonym wyłoniono wykonawcę zadania, firmę BEST-OPEBEL z Czarnowąs, której 6 marca przekazano plac budowy. Obecnie trwają prace związane z budową drogi dojazdowej, budynku zaplecza sanitarnego i pomostu rekreacyjnego. Zgodnie z harmonogramem budowa ma się zakończyć pod koniec czerwca 2014 roku.

 - Zagospodarowanie terenu kąpieliska pozwoli wypromować oraz podnieść prestiż miasta. W przyszłości będzie stanowić idealne miejsce do spędzania wolnego czasu. Gmina stawia na aktywność ruchową, która jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Powstanie terenu rekreacyjnego przy żwirowni przyczyni się niewątpliwie do napływu turystów do Lewina Brzeskiego – podsumowuje Artur Kotara.