×
Wyszukaj w serwisie
×

Pisanki, pisanki, pisanki …

    Nieodłącznym elementem Wielkanocy jest pisanka. Dla wielu osób obecność jajka na wielkanocnym stole ma znaczenie magiczne - jest symbolem odradzania się życia i nadchodzącej wiosny. Prócz tego piękne, własnoręcznie wykonane pisanki są oryginalną dekoracją i powodem dumy gospodyni.

5 kwietnia b.r. Biblioteka Publiczna w Przeczy zaproponowała mieszkańcom „Pisankobranie”, imprezę, której celem było przedstawienie bądź przypomnienie różnych technik zdobienia jaj. Spotkanie miało charakter otwarty, każdy, bez względu na wiek i płeć, mógł przyjść, spróbować swoich sił w ozdabianiu jaj, albo po prosu popatrzeć, jak tworzy się wielkanocne pisanki.

Dla najmłodszych uczestników przygotowano cztery stanowiska pracy z różnymi technikami. Na bazie wydmuszek dzieci miały okazję wykonać pisanki marmurkowe oraz bibułkowe oklejanki. Jajka ugotowane na twardo posłużyły do wykonania pisanek za pomocą gumek oraz zielonej pietruszki. Tak wykonane pisanki dzieci barwiły na dowolne kolory. Natomiast młodzież i osoby dorosłe poznały techniki zdobienia przy pomocy wosku (metoda batikowa) oraz tradycyjną opolską kroszonkę. Ten ostatni sposób pokazywała Pani Wanda Szwajcowska, mieszkanka Przeczy, która od lat zajmuję się rękodziełem.

Uczestnicy imprezy wykazali się dużymi zdolnościami i byli zaskoczeni, gdyż nie spodziewali się po sobie takiej cierpliwości w obróbce wyjątkowo delikatnego tworzywa, jakim jest jajko.

Po spotkaniu uczestnicy wracali do domów w dobrym humorze i pełni zapału z zamiarem własnoręcznego wykonania tradycyjnych pisanek na wielkanocny stół.