×
Wyszukaj w serwisie
×

„PRZEDSZKOLAKI – ZACZYTANE DZIECIAKI”

    W Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim dobiegła końca czwarta tura spotkań z cyklu „Przedszkolaki – zaczytane dzieciaki”. Tak więc w tym roku przedszkolnym Prosiaczek po raz ostatni prezentował maluchom świat przyrody, Kubuś zabrał swych podopiecznych na ostatnią wycieczkę dookoła świata, a najstarsze dzieci wykonały swoje ostatnie doświadczenia naukowe z Sową Przemądrzałą.

Podczas zajęć bibliotekarki szczególnie zachęcały uczestników do korzystania z prasy dziecięcej, z której pochodziło opowiadanie wprowadzające do spotkań z wszystkimi grupami wiekowymi, żeby pokazać, że czasopisma mogą być równie ciekawe i wartościowe jak książki.

Dla najmłodszych dzieci zostały przygotowane zajęcia, których bohaterami były owady. Ich przewodniczką podczas spotkania została Pszczółka Maja i jej przyjaciele. Mali uczestnicy wzięli udział w owadzim teleturnieju, podczas którego doprowadzili trutnia Gucia, konika polnego Filipa i muchę Bzyk do kwiatka, na którym czekała na nich Maja, a wszystko dzięki temu, że przedszkolaki bezbłędnie wykonały wszystkie postawione przed nimi zadania. Spotkanie zamknęła zabawa ruchowa, w której dzieci jako małe pszczółki broniły swojego ula przed łakomym niedźwiadkiem.

Podopieczni Kubusia Puchatka tym razem odwiedzili Afrykę. Po odśpiewaniu Murzynka Bambo dzieciom został przedstawiony jego ciemnoskóry rówieśnik, prawdziwy mieszkaniec Afryki o imieniu Zuzu. Dzieci zafascynowała historia chłopca, który jako członek plemienia Himba żyje w zgodzie z naturą i pomaga swoim rodzicom, wypasając stado kózek. Wsiedliśmy również w samolot, żeby odwiedzić odległe zakątki Afryki. W czasie tej wycieczki dzieci zobaczyły m.in. pustynię, zwierzęta zamieszkujące sawannę, piramidy, a nawet kopalnie złota i diamentów. Wybuch wulkanu niestety zakończył nasze podróżowanie.

Najstarsze dzieci zanurzyły się wraz z Sową Przemądrzałą w świat dźwięków. Podczas zajęć przedszkolaki miały niepowtarzalną okazję pokrzyczeć w bibliotece, a wszystko po to, aby zobaczyć efekty działania dźwięku. Podczas tego eksperymentu dzieci mogły zaobserwować, jak ich krzyk wprawia w ruch drobinki cukru rozsypane na membranie wykonanej z kawałka balonika. Próbowaliśmy także wynaleźć sposób na uciszenie budzika, słuchaliśmy swoich serduszek z użyciem „stetoskopu” oraz eksperymentowaliśmy z wysokością dźwięków.

Na zakończenie „Przedszkolaków - zaczytanych dzieciaków” wyrażamy nadzieję, że dzieci, które tak chętnie uczestniczyły w zajęciach, równie chętnie będą wypożyczać książki lub też odwiedzą bibliotekę, aby zobaczyć, jak prezentują się ich zdjęcia grupowe umieszczone w ramkach wykonanych w czasie zajęć przez same dzieci na pamiątkę dla biblioteki. Zdjęcia można podziwiać w bibliotecznym kąciku dla dzieci. Serdecznie zapraszamy!