×
Wyszukaj w serwisie
×

Radość z kanonizacji!

"Na chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych Braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". Papież Franciszek

 Ostatni weekend był dla mieszkańców gminy Lewin Brzeski czasem wyjątkowej zadumy i refleksji. Przede wszystkim, był to jednak moment radości i świętowania kanonizacji naszego rodaka i wspaniałego papieża – Jana Pawła II, a także Jana XXIII. Wydarzeniu temu towarzyszył szereg imprez, zorganizowanych na terenie gminy – w niedzielę w Lewinie Brzeskim odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II, a w Skorogoszczy odbył się koncert połączony z pokazem laserowym.

 

W Lewinie Brzeskim obchody kanonizacji rozpoczęły się już w piątek 26 kwietnia. Na Drodze Krzyżowej życia Jana Pawła II obecnych było wielu wiernych. Następnego dnia, o godzinie 16, na lewińskim rynku zrobiło się gwarno, a z głośników popłynęły piękne pieśni, chwalące Jana Pawła II.

Sobotnie uroczystości rozpoczął koncert Janusza „Raptusa” Waścińskiego. Przy akompaniamencie gitary zaprezentował on piękne utwory ku chwale polskiego Ojca Świętego. Następnie odbyły się występy dzieci z przedszkola nr 1 i 2 w Lewinie Brzeskim, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lewinie Brzeskim, a także Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łosiowie. W przerwie występów odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i literackiego, podczas którego wiceburmistrz Dariusz Struski wraz z księżmi – Proboszczem Krzysztofem Dudojć i ks. Tomaszem Backerem – uhonorowali wyróżnioną młodzież upominkami.

             Wieczorem odbył się występ scholi „Światłość”, która zaprezentowała utwory sakralne ku czci Jana Pawła II. Kolejną atrakcją artystyczną był występ Małgorzaty Kulińskiej i Janusza Tekieli.  Uroczystość uwieńczył zaś śpiewem lokalny chór „Canto Unitis”. Późnym wieczorem miał miejsce apel z przekazaniem Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia. 

            W niedzielę o godzinie 18.00 w Kościele Parafialnym w Lewinie Brzeskim odbyła się msza święta dziękczynna za kanonizację wraz z poświęceniem pomnika polskiego papieża. Pomnik z piaskowca, wiernie odwzorowujący postać Jana Pawła II, wykonał artysta, Marian Lewczak (niegdyś mieszkaniec Lewina Brzeskiego), który dedykował go przede wszystkim swojej ś.p. Mamie.

            Dariusz Struski, wiceburmistrz, który brał udział w uroczystości poświęcenia pomnika Jana Pawła II, powiedział do licznie zebranych mieszkańców:

„Nasze dzisiejsze spotkanie jest uwieńczeniem trzydniowych uroczystości, które miały miejsce w naszej parafii, a chwile związane były z kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII. W piątek mieliśmy możliwość uczestniczenia w niecodziennej drodze krzyżowej, która przeplatana była chwilami z życia Jana Pawła II. Wczoraj w rynku naszego miasta mogliśmy oglądać występy dzieci i młodzieży, a także dorosłych artystów, a dzisiaj zebraliśmy się w kościele, aby podziękować Bogu za kanonizację Jana Pawła II. Myślę też, że nasze dzisiejsze spotkanie to również spełnienie takich osobistych pragnień mieszkańców naszej parafii. Pomnik świętego Jana Pawła II to przede wszystkim wyraz pamięci oraz ogromnego szacunku, jakim wśród nas cieszył się Jan Paweł II, jeden z najwybitniejszych i największych Polaków w dziejach naszej ojczyzny. Ojciec Święty potrafił sobie zjednoczyć serca i umysły ludzi na całym Świecie. On znaczył dla nas bardzo wiele. Myślę, że to, jak znaczy dla nas wiele doceniliśmy dopiero po jego odejściu. Ojciec Święty zawsze darzył nas uśmiechem, swym charakterystycznym gestem witania, a także powodował w nas pobudzenie dodatkowej energii, która napędzała nas do działania.”

            Następnie wiceburmistrz, w imieniu burmistrza Artura Kotary, podziękował i pogratulował ks. proboszczowi parafii Wniebowzięcia NMP w Lewinie Brzeskim - Krzysztofowi Dudojć za to, że dzięki jego idei mieszkańcy Lewina Brzeskiego mogą cieszyć się z własnego pomnika Jana Pawła II. Podziękował również wszystkim osobom, których zaangażowanie i praca przyczyniły się do jego powstania.

            Wiceburmistrz powiedział również, że: „w tym miejscu będziemy mogli oddawać hołd wielkiemu papieżowi i to miejsce będzie również miejscem licznych spotkań religijnych, ale także będzie to miejsce naszych osobistych modlitw”.

            Uwieńczeniem niedzielnej uroczystości była procesja ze światełkiem na cmentarz parafialny, w celu złożenia hołdu wszystkim zmarłym.

 

Zapraszamy do oglądania obszernej fotogalerii z tych wydarzeń:

https://plus.google.com/photos/113919620230496074208/albums/6007250961431357041