×
Wyszukaj w serwisie
×

„WAKACJE Z NATURĄ 2014”

Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej, jak zawsze, rozpoczęły się pracowicie. W dniach od 30 czerwca do 11 lipca 2014 roku Świetlica organizowała zajęcia wakacyjne pod hasłem „Wakacje z naturą 2014”. Półkolonie odbyły się w dwóch 1- tygodniowych turnusach. Skorzystało z nich łącznie 80. dzieci i młodzieży.

Podczas półkolonii dzieci brały udział w zajęciach sportowych i plastyczno – manualnych, a także korzystały z uroków naszej nowej pięknej plaży, używając kąpieli wodnych i słonecznych.

W środę wyruszyliśmy na grę terenową, rozwiązując zadania oraz zwiedzając okolicę. Dzieci podczas gry musiały wykazać się sprytem, inteligencją, wiedzą i spostrzegawczością. Podczas wędrówki należało między innymi odnaleźć sowę pośród drzew oraz myszki ukryte w trawie, ułożyć sudoku, rozwiązać leśną krzyżówkę czy też wykazać się znajomością związków frazeologicznych. I nie wskazane było ruszanie się jak mucha w smole!!! Dzieci podczas gry czuły się jak ryby w wodzie i wszystkie zadania wykonywały szybko           i bezbłędnie. Kolejne wskazówki zaprowadziły nas na lewińskie kąpielisko, gdzie był czas na relaks (kąpiel) oraz posiłek (ognisko z kiełbaskami). Do domów wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi.

Wtorki i czwartki spędziliśmy poza Lewinem. We wtorek dzieci zwiedzały opolskie ZOO, po którym oprowadzali nas edukatorzy, opowiadając ciekawe historie o zwierzętach. Widzieliśmy między innymi pieski preriowe, których nie spotka się w żadnym innym ogrodzie zoologicznym na terenie Polski. Duże wrażenie zrobiły na dzieciach małpy, uchatki (obejrzeliśmy trening weterynaryjny tych zwierząt) oraz lemury, które na swojej „wyspie” przechadzają się tuż obok zwiedzających.

We czwartek wyruszyliśmy jeszcze dalej – do Świdnicy. Tam czekały na nas zajęcia edukacyjne w Nadleśnictwie. Dzieci dowiedziały się „conieco” o nietoperzach, odwiedziły Grotę Nietoperzy oraz „gadziarnię”, gdzie mogły dotknąć agamę, karaczany i patyczaki. Następnie pracowały z mikroskopami, odkrywając tajemnice mikroświata. Widziały na przykład fragment ludzkiego płuca, krew ludzką czy też przekrój przez mięsień sercowy. Jakże inaczej wszystko wygląda przez obiektyw!!!

Po zajęciach w Stacji Edukacji Ekologicznej pojechaliśmy w teren czyli do lasu, gdzie mogliśmy zobaczyć szkółkę leśną, czyli taki „żłobek dla drzew i krzewów” J Spacerowaliśmy też po lesie, głęboko oddychając świeżym, leśnym powietrzem. Aż nam się w głowach zakręciło!!! Po zajęciach edukacyjnych przyszedł czas na wspólne biesiadowanie. Było to, co TYGRYSY lubią najbardziej, czyli kiełbaski z grilla J

 Serdecznie dziękujemy Pani Monice Drozdowskiej za wzorcowe przeprowadzenie zajęć edukacyjnych z dziećmi oraz Panu Nadleśniczemu Janowi Dzięcielskiemu i wszystkim pracownikom Nadleśnictwa Świdnica za wspaniałe przyjęcie nas i udostępnienie sal edukacyjnych.

W piątek, na zakończenie turnusu, dzieci miały zorganizowaną dyskotekę w Domu Kultury. Były tańce, zabawy i liczne konkursy, w których wszyscy chętnie brali udział.

„Wakacje z naturą” minęły szybko, ale wakacje od szkoły jeszcze trwają. Niech świetlicowe półkolonie będą dla dzieci i ich rodziców zachętą do częstszego spędzania czasu na łonie natury. Przyroda bowiem jest nam przyjazna. Szanujmy ją, a odwdzięczy się nam pięknymi widokami, świeżym powietrzem, możliwością odpoczynku i relaksu.

W Świetlicy nadszedł czas porządków, malowania i przygotowań do kolejnego roku szkolnego.

 Zapraszamy wszystkie chętne dzieci wraz z rodzicami na zapisy już 1 września 2014 roku!!!

Bronisława Nazarko