×
Wyszukaj w serwisie
×

XVII Ogólnopolski Plener Malarski im. Nastasa Diakowskiego

      Miesiąc lipiec jest szczególnym czasem dla Lewina Brzeskiego. To właśnie wtedy na nasz teren zjeżdżają artyści z całego kraju, żeby malować uroki naszych okolic.

Plener Malarski, zorganizowany z inicjatywy Miejsko Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim miał miejsce w dniach 11-20 lipca 2014 r. Udział w plenerze wzięło trzydzieści dwie osoby z terenu całej Polski.  Inspiracją dla artystów były urokliwe zakątki naszego miasta. Wiodącym tematem pleneru była natura i pejzaże. Artyści uwiecznili piękno architektury oraz malowniczość naszego krajobrazu i okolic.

Uczestnicy pleneru malarskiego 2014:

IMG_0313.jpeg (kliknij aby powiększyć)

Po dziewięciu dniach twórczej pracy odbył się wernisaż prac poplenerowych w parku przy Gimnazjum.      

O wyłonieniu zwycięzców konkursu decydowała powołana w tym celu Komisja Konkursowa. W tym roku prace artystów oceniali:

  • Burmistrz Lewina Brzeskiego - Artur Kotara,
  • Dyrektor Domu Kultury i równocześnie organizator – Tadeusz Tadla,
  • Komisarz pleneru – Maria Diakowska.

Za najlepszy obraz o tematyce Lewina Brzeskiego wybrano obraz p. Waldemara Mróz pn. „Lewin z lotu ptaka”.

Plener zaowocował wieloma pracami malarskimi o wysokiej randze artystycznej, wykonanymi różnymi technikami. Intensywna praca twórcza w otoczeniu przyrody zaowocowała w sumie ponad setką prac olejnych i akwareli.

Podsumowaniem pleneru był wernisaż, w którym oprócz wystawy stworzonych prac odbyły się koncerty. Wystąpili m.in.:  Małgorzata Kulińska wraz z Januszem Tekiela, Maciej Kuliński, Zespół ludowy z Ukrainy Elegia a także Marija Konkulowska z tancerzami. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Podczas wernisażu odbył się także konkurs plastyczny, zorganizowany dla najmłodszych.

W swoim przemówieniu podczas wernisażu prac Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara podkreślił rangę tego wydarzenia a także serdecznie podziękował wszystkim uczestnikom za udział.

Nagrody dla uczestników pleneru ufundował Samorząd Mieszkańców a wręczył przewodniczący samorządu - Andrzej Grabny.

IMG_0128.jpeg IMG_0132.jpeg IMG_0225.jpeg

Mieszkańcy Lewina Brzeskiego mogli nabyć pracę i spora część z nich została sprzedana. Spośród wszystkich wybrano 32 prace, które zostały przekazane do galerii Domu Kultury. Mieszkańcy, poprzez obcowanie z artystami oraz udział w wernisażu mieli możliwość bliższego kontaktu ze sztuką.

Zapraszamy do galerii fotografii:

fot. Tadeusz Tadla