×
Wyszukaj w serwisie
×

Dzieci z Łosiowa i Strzelnik na Górze Św. Anny

  Dzięki akcji „Lato z pożytkiem 2014”, organizowanej wspólnie przez Bibliotekę Publiczną z Łosiowa i Towarzystwo Miłośników Łosiowa i Okolic, dzieci z Łosiowa i Strzelnik mogły wyjechać na kolejną wycieczkę po Opolszczyźnie. Tym razem celem była Góra Świętej Anny.

gora_anna.jpeg gora_anna_1.jpeg gora_anna_2.jpeg

   To najwyżej położone miejsce w województwie opolskim jest skarbnicą wiedzy o historii Śląska Opolskiego, a to za sprawą obecnego tu od XV wieku sanktuarium. Mała, licząca niewiele ponad pięćdziesiąt centymetrów, figurka Świętej Anny Samotrzeciej przyciąga tu tłumy pielgrzymów z całej Polski. W 1983 roku odwiedził klasztor najważniejszy z pielgrzymów, Papież Jan Paweł II. Od 1655 roku do dnia dzisiejszego pieczę nad sanktuarium sprawują oo. Franciszkanie. Jeden z nich podjął się zadania oprowadzenia nas, opowiedzenia o ciekawych wydarzeniach związanych z tym miejscem, i udzielenia wszelkich odpowiedzi na zadane przez wścibskich uczestników pytania. Dzieci z ciekawością i w skupieniu wysłuchały dziejów figurki, która znajduje się w tym miejscu od 1480 roku.

gora_anna_3.jpeg gora_anna_4.jpeg gora_anna_5.jpeg

  W nagrodę za dobre zachowanie, nasz przewodnik oprowadził nas po miejscach niedostępnych zwykle zwiedzającym. Pokazał dzieciom klasztor od wewnątrz i dziedziniec klasztorny, a stąd doszliśmy do najwyżej położonego wzniesienia z kapliczką Św. Józefa. Następnie przeszliśmy do Muzeum Misyjnego, a potem do Groty Matki Bożej i okrążając wzniesienie, udaliśmy się w stronę amfiteatru. Podziwiając piękne okolice, spacerkiem doszliśmy do Pomnika Czynu Powstańczego autorstwa Xawerego Dunikowskiego i wkrótce potem, schodkami w dół, do amfiteatru. Tu dzieci wysłuchały opowieści o powstaniach śląskich, o walkach o polskość Śląska.

  Wycieczka uwieńczona została wielka porcją lodów, które, jak zapewniał nas przewodnik, są najsmaczniejsze ze wszystkich, i miał rację, bo po tak ciekawej trasie, niezwykle zmęczonym dzieciakom bardzo smakowały.