×
Wyszukaj w serwisie
×

Święto plonów w Przeczy

   W niedzielę, 28 września w kościele p.w. św. Barbary w Przeczy odbyła się msza święta dziękczynna za tegoroczne plony. Dożynki to jedne z najpiękniejszych staropolskich tradycji od stuleci zakorzenionych w polskiej kulturze, którym zawsze towarzyszy szacunek dla chleba. 

   Mszę świętą dożynkową koncelebrował ks. Tomasz Struzik - proboszcz parafii Skorogoszcz, który na samym początku powitał wszystkich zgromadzonych gości. W uroczystości udział wzięli: Artur Kotara – Burmistrz Lewina Brzeskiego, Stanisław Piszczek - sołtys Przeczy, Stefan Kachel – radny Rady Miejskiej w Lewinie Brzeskim,  starostowie dożynek - Państwo Teresa i Marcin Płaczek.

Kazanie wygłosił duszpasterz trzeźwości i psychoterapeuta Ks. Marcin Marsollek. Homilia wygłoszona przez ks. Marcina zawierała trafne spostrzeżenie, że praca rolnika jak żadna inna wymaga zdania się na Opatrzność Bożą. 

Uroczystość uświetnił śpiew miejscowego chóru parafialnego.

Na ołtarzu złożono symboliczne dary ofiarne z tegorocznych plonów,  symbol pracy rolników, ogrodników i sadowników.


DSC_0662.jpeg

Tradycyjnie już, po mszy świętej starostowie dożynek - państwo Teresa i Marcin Płaczek częstowali wiernych świeżo pieczonymi bułkami.

DSC_0684.jpeg

Obchody święta plonów w Przeczy zakończyły się małym poczęstunkiem, w którym uczestniczyli miejscowi rolnicy i zaproszeni goście.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tej niezwykłej uroczystości.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć:   

 

IFrame