×
Wyszukaj w serwisie
×

Wycieczka dzieci z PSP w Lewinie Brzeskim do Gospodarstwa Rolnego w Przeczy

      Mleko to produkt najbardziej wszechstronny pod względem wartości odżywczej. Jest  niezbędnym i najbardziej wartościowym składnikiem codziennej diety człowieka oraz najważniejszym, najtańszym i najkorzystniejszym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia. Picie mleka i spożywanie jego przetworów, zgodnie z zalecanymi normami wyżywienia, zaspokaja niemal w 100% zapotrzebowanie naszego organizmu na ten składnik. Wapń wykorzystywany jest do prawidłowego rozwoju układu kostnego, a także uczestniczy w wielu procesach metabolicznych, np. mięśni czy komórek nerwowych.

Szkoła podstawowa w Lewinie Brzeskim od kilku lat bierze udział w programie ,,Mleko w szkole”. Celem tej akcji jest dbałość o zdrowie dzieci i młodzieży szkolnej oraz edukacja z zakresu żywienia. Dzięki programowi dotowanemu przez Unię Europejską, każdy uczeń ma możliwość codziennego wypicia w szkole 0,25 l świeżego,  pasteryzowanego mleka najwyższej jakości. Dostarczane jest ono w higienicznie zamkniętych kartonikach, jednorazowego użytku. Dzieci piją mleko w grupie, na „dużych” przerwach, często razem z nauczycielem. Zapewnia im zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii.

Uczniowie z klas II-III naszej szkoły wraz z opiekunami, na przełomie września i października wybrały się do Gospodarstwa Rolnego w Przeczy, gdzie mogły poznać cały cykl produkcyjny mleka. Tuż po przyjeździe zostały bardzo serdecznie przywitane przez dyrektora Gospodarstwa pana Marcina Płaczka, księgową p. Grażynę Jarosz i pracowników: p. Pawła Brychcę i p. Krzysztofa Łosia. Zaraz po tym poczęstowano ich ciepłym mlekiem, świeżutką bułeczką z masłem, mlekiem czekoladowym oraz jabłkami.

Następnie panowie oprowadzili grupę po całym gospodarstwie. Uczniowie mieli możliwość obserwować dojenie krów, ich karmienie, zobaczyć, jak mieszkają zwierzęta, jak mleko trafia do cysterny, która wiezie je następnie do mleczarni. Zainteresowanie było ogromne. Dzieci zadawały mnóstwo nurtujących je pytań, a panowie z cierpliwością, w bardzo ciekawy sposób na nie odpowiadali. Dzieci były również na pastwisku, na którym pasą się krowy, a na zakończenie zostały jeszcze poczęstowane serkiem owocowym.

Z wycieczki wróciły pełne wrażeń, bogatsze o nowe wiadomości, przekonane o tym, że dla własnego zdrowia należy włączyć do swojej diety mleko i produkty mleczne.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i pracownikom Gospodarstwa Rolnego w Przeczy za ciepłe przyjęcie, poświęcony nam czas, przekazanie wielu cennych wiadomości oraz za pokazanie tego wszystkiego, co mogliśmy do tej pory oglądać tylko na ilustracjach.

                                                                                                           Urszula Iżewska