×
Wyszukaj w serwisie
×

Uroczyste otwarcie jazu na Nysie Kłodzkiej w Lewin Brzeskim

Ponad 102 mln zł, czterokrotnie zwiększona przepustowość powodziowa,  blisko 10 km wałów przeciwpowodziowych i ścieżek pieszo-rowerowych, nowoczesny trzyprzęsłowy jaz klapowy  –  to tylko część liczb, które wskazują na wielką inwestycję w Lewinie Brzeskim.

W czwartek (30.10) odbyło się uroczyste otwarcie jazu na Nysie Kłodzkiej. Zrealizowany projekt przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poprawił ochronę przeciwpowodziową Lewina Brzeskiego, który mocno ucierpiał podczas powodzi w 1997r. Dzięki zrealizowanej inwestycji bezpieczna przepustowość powodziowa hydrowęzła Nysy Kłodzkiej w Lewinie Brzeskim zwiększyła się aż czterokrotnie. Spory odcinek koryta rzeki został udrożniony, zmodernizowano stare i wybudowano nowe wały przeciwpowodziowe.

Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara wraz z przedstawicielami Urzędu Miejskiego, Kierownikiem Wydziału Budownictwa Marcinem Kuleszą, Kierownikiem Wydziału Ochrony Środowiska Joanną Mokrzan a także wraz z radnymi Rady Miejskiej uczestniczyli w tym szczególnym wydarzeniu.

To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców Lewina i okolic. Projekt przewidywał również zagospodarowanie terenów zielonych. Teraz nad Nysą Kłodzką w Lewinie Brzeskim będzie nie tylko bezpieczniej, ale też atrakcyjniej. Na prawym brzegu rzeki, w pobliżu drogi Lewin Brzeski – Niemodlin, z odkładu nadmiaru mas ziemnych powstało wzgórze rekreacyjno-widokowe z przeznaczeniem do aktywnego wypoczynku.

AP

Źródło, Panorama Powiatu: http://brzeg24.pl/aktualnosci/22941-lewin-brzeski-uroczyste-otwarcie-jazu-na-nysie-klodzkiej-video/