×
Wyszukaj w serwisie
×

„Przedszkolaki – zaczytane dzieciaki” – nowe spotkania, nowe tematy

Łączenie czytania z zabawą to doskonały sposób, aby zachęcić przedszkolaka do sięgania po książkę, która dodatkowo nęci nie tylko kolorem, ale coraz częściej dźwiękiem, kształtem i fakturą. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim oferuje przedszkolakom z lewińskich przedszkoli spotkania, podczas których stara się wykorzystać wymienione walory współczesnej literatury dziecięcej, aby pokazać, że biblioteka to przyjazne miejsce dla dziecka między innymi dzięki możliwości wypożyczenia książeczki z szerokiej oferty, którą biblioteka kieruje do coraz młodszych czytelników.

Spotkania z cyklu „Przedszkolaki – zaczytane dzieciaki”, które odbyły się w bibliotece pod koniec października, zostały przygotowane z myślą o trzech grupach wiekowych, z których każda zajmuje się innym zagadnieniem. Najmłodsze dzieci, których przewodnikiem i opiekunem tradycyjnie pozostaje Prosiaczek, obchodzą ze swoim bohaterem różnorodne święta – niekoniecznie te dobrze znane z kalendarza. Grupy średniaków, którym towarzyszy Kubuś Puchatek, uczą się w tym roku zasad savoir-vivre’u. Starszaki zaś, czyli dzieci, którym przewodzi Sowa Przemądrzała, odkrywają matematyczny świat w trochę inny sposób niż to się odbywa w szkole.

Maluszki zostały zaproszone do biblioteki na… przyjęcie urodzinowe. O ile nazwisko Tove Jansson może brzmieć tajemniczo i obco, o tyle nazwa Muminki oznaczająca przyjazne trolle zrodzone z wyobraźni tejże autorki, wszystko wyjaśnia. W tym roku autorka niezwykłych przygód tych sympatycznych bohaterów obchodziłaby setne urodziny i to na jej cześć małe Prosiaczki rozwiesiły w kąciku dla dzieci kolorowe baloniki, przystroiły głowy urodzinowymi czapeczkami, zaśpiewały urodzinową piosenkę, a nawet zdmuchnęły symboliczne świeczki na apetycznie wyglądającym torcie. Spotkanie urozmaiciło opowiadanie, w którym Muminek również świętował swoje urodziny. Dzieci wykazały się także świetną pamięcią oddając mamusi Muminka jej fartuszek i torebkę, a tatusiowi Muminka jego kapelusz i pamiętnik.

Grupy Kubusia Puchatka dowiedziały się, że niektóre słowa mają właściwości magiczne, gdyż ich używanie pozwala lepiej żyć z innymi ludźmi. Na pierwsze z tych słów nakierował uczestników mały żółw o imieniu Franklin – bohater wielu ciekawych i pouczających opowiadań dla dzieci. W animowanej historii, którą dzieci miały okazję obejrzeć w czasie spotkania, Franklin przeprasza obrażonego na niego Misia i w magiczny sposób odzyskuje utracone zaufanie swojego najdroższego przyjaciela. Dzieci bez problemu uzupełniły listę magicznych słów o kolejne zwroty grzecznościowe, po czym trafnie przewidziały, które z nich powinno paść w zaprezentowanych sytuacjach, udowodniając w ten sposób, że potrafią czarować słowami.

Zajęcia z Sową Przemądrzałą obfitowały w zabawy cyferkami. Spotkanie rozpoczęła zabawa „Do trzech odlicz”, której celem było zachęcenie dzieci do sięgnięcia po książkę Grzegorza Kasdepke o tym samym tytule, w której autor podejmuje próbę zainteresowania dzieci matematyką prezentując jej zagadnienia z trochę innej perspektywy. Wykonując tak przyziemne czynności jak porządkowanie drobiazgów z pudełka, czy wieszanie prania, dzieci uczyły się cyferek i przy okazji przekonały się, że matematyka towarzyszy nam niemalże na każdym kroku – w domu, w sklepie, w szkole, na podwórku. Przez chwilę dzieci mogły się wczuć w role małych iluzjonistów wykonując prostą magiczną sztuczkę z wykorzystaniem sześciennej kostki do gry oraz umiejętności liczenia do siedmiu.

Zakończenie pierwszej tury spotkań dla przedszkolaków jest jednocześnie rozpoczęciem konkursu czytelniczego dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym. Konkurs polega na kolekcjonowaniu punktów za czytanie książeczek wypożyczonych z biblioteki oraz za rozwiązywanie zadań. Ze szczegółami konkursu można zapoznać się na stronie http://www.biblioteka-lewinbrzeski.pl

Ogłaszamy również konkurs grupowy, w którym punkty w postaci małych Prosiaczków, Kubusiów i Sów kolekcjonować mogą poszczególne grupy przedszkolne. Każda wizyta przedszkolaka w bibliotece to jeden punkt dla jego grupy przedszkolnej. Wystarczy, że dziecko zaznaczy swoją obecność w bibliotece przyklejając wizerunek bohatera swojej grupy na specjalnie przygotowanym arkuszu zawieszonym na tablicy w kąciku dla dzieci. Zapraszamy do biblioteki!