×
Wyszukaj w serwisie
×

VIII Jesienne Prezentacje

     23 listopada 2014 r. w Łosiowie miały miejsce VIII Jesienne Prezentacje - impreza, organizowana przez Towarzystwo Miłośników Łosiowa i Okolic. Po raz kolejny mieliśmy zaszczyt gościć w Łosiowie twórców, rzemieślników i pasjonatów z różnych dziedzin kultury i sztuki.

     W imieniu gospodarzy, przybyłych gości przywitał zespół „Łosiowianie”, wraz z solistką Sandrą Brzęcką, pod kierunkiem Wiesława Katolika. Zaraz potem, przy stoliku literackim przedstawili swoje wiersze poeci - członkowie i sympatycy Klubu Literackiego BRZEG. Odczytali wiersze ze świeżo wydanego almanachu To tylko przerwa w locie, który ukazał się w tym roku, dzięki staraniom Klubu i jego szefowej Pani Romany Więczaszek. Publiczność nagradzała brawami recytujących i śpiewających poetów, wśród nich: debiutującą Alicję Kaim - bibliotekarkę z Lewina Brzeskiego, Ewę Skarbek z Różyny, Monikę Szczypior z ŁosiowaDSC04886.jpeg oraz znanych i lubianych brzeskich poetów: Lucynę Ścisłowicz, Halinę Kownacką, Leszka Pabisiaka, Stanisława Przybyło.

DSC04885.jpeg

Do grona poetów dołączył Zdzisław Bernacki z Michałowa autor poematu wołyńskiego zatytułowanego Baśń stołu dębowego, którego odczytany fragment poruszył, wrażliwych na tematy kresowe, mieszkańców Łosiowa. Podobne, kresowe tony zabrzmiały w wierszu Józefa Jeżewskiego z Łosiowa,DSC04888.jpeg

     Duże emocje wzbudził występ chóru „Relaks z Nysy. Pani Laura Ścieszka opowiedziała krótko o działalności chóru, który, założony 3 lata temu przez Marię Strzelczyk, zrzesza śpiewających seniorów z Nysy. Podczas Jesiennych Prezentacji w Łosiowie chór „Relaks”, pod kierunkiem dyrygentki Marii Kosz, przy akompaniamencie akordeonisty Józefa Liniewskiego, wykonał znane i lubiane piosenki. Występowi towarzyszyły owacje, a widownia chętnie włączała się do śpiewania razem z chórem. DSC04889.jpeg

DSC04891.jpeg

     Do grona prezentujących się talentów muzycznych należy zaliczyć młodego Łosiowianina Macieja Kałuskiego, ucznia ZSZ nr 1 w Brzegu.

DSC04887.jpeg

Maciej jest samoukiem, ćwiczy grę na wielu instrumentach muzycznych, jego pasją jest muzykowanie, w wolnych czasie lubi śpiewać, szczególnie lubi klasykę polskiego rocka. W niedzielę, przed łosiowską publicznością pokazał namiastkę swojego talentu. Akompaniując sobie na gitarze zaśpiewał trzy utwory, które bardzo podobały się wszystkim, a szczególnie młodym słuchaczom przybyłym specjalnie na jego występ.

Jagoda Szerement - mieszkanka Łosiowa, uczennica V klasy Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu o specjalności fotografia. W tym roku jej najnowsze prace zajęły I miejsce w XIX konkursie fotograficznym „Zabytkowa architektura wsi opolskiej” organizowanym przez Muzeum Wsi Opolskiej.

Tradycyjnie, na Jesiennych Prezentacjach nie zabrakło ciekawych prac florystycznych i rękodzieła. Sala mieniła się kolorowymi stroikami, bombkami. Swoje prace wystawiły: mieszkanka Łosiowa Regina Krańcioch- pasjonatka wszystkiego co naturalne, tworzy dekoracje na różne okazje łącząc w kompozycje kwiatowe wszystko to, co nas otacza.DSC04868.jpegstroiki Monika Szczypior z Łosiowa, do wcześniejszej prezentacji muzycznej dołączyła wystawę swoich różnorodnych prac malarskich i plastycznych. DSC04883.jpeg

Anna Berezowska, mieszkanka Lewina Brzeskiego, chociaż z wykształcenia jest architektem krajobrazu, z wielkim zamiłowaniem projektuje wnętrza, wykonuje różne dekoracje według swoich pomysłów.DSC04874.jpeg

Pani Krystyna Lebiedziejewska - pokazała wykonane własnoręcznie dekoracje.

Maria Wygiera-mieszkanka Lewina Brzeskiego z wielką pasją wykonuje serwetki, wyszywa haftem krzyżykowym obrazy, od niedawna układa kompozycje kwiatowe. DSC04871.jpeg

Danuta Rulewicz - także Lewina Brzeskiego, z zamiłowaniem i wielką satysfakcją wykonuje prace dekoratorskie, które przynoszą jej odprężenie i uspokojenie, dają satysfakcję. Rękodzieło to jej pasja.

Najnowsze prace malarskie wystawił Łosiowianin Tadeusz Ufa.

Również z dziedziny kowalstwa artystycznego swoje prace zaprezentował Marek Błażewicz

Radosław Pasznicki w wolnym czasie członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Ślężanie”, która zajmuje się pielęgnowaniem i szerzeniem wiedzy na temat rzemiosł, kultury materialnej i duchowej mieszkańców Polski z okresu tworzenia się państwowości, w czasach pierwszych Piastów. Podczas Jesiennych Prezentacji pokazał robione przez siebie narzędzia gospodarcze, obronne i ozdoby z tamtej epoki.

DSC04876.jpeg

DSC04875.jpeg

Na zakończenie Przewodniczący Rady Miejskiej Lewina Brzeskiego Waldemar Włodek, w imieniu Burmistrza i Rady podziękował wszystkim obecnym artystom za pokazanie swoich prac a organizatorowi- Towarzystwu Miłośników Łosiowa i Okolic pogratulował tak udanej imprezy, na tak wysokim poziomie. 

VIII Jesienne Prezentacje Łosiów 2014 mamy za sobą, impreza zgromadziła w Sali Domu Kultury rzeszę wrażliwych ludzi, którzy tworzą i popierają twórczość, ludzi, których ciekawi to, co dzieje się wokół, którzy maja potrzebę wyjścia z domu i spotkania z innymi. To niedzielne popołudnie stworzyło niepowtarzalny klimat, stworzyło okazję do nawiązania znajomości, wymiany doświadczeń, rozmowy, podzielenia się swoimi pasjami i talentami. Spotkanie zakończył poczęstunek, mistrzowsko przygotowany przez Panie Irenę Rutkowską i Marię Śliwińską.

Organizatorzy bardzo dziękują za wsparcie finansowe:

 Burmistrzowi Lewina Brzeskiego Arturowi Kotarze, Bankowi Spółdzielczemu Grodków - Łosiów, Firmie AGROPOL z Łosiowa oraz Zakładowi Rolno- Usługowemu JANÓW.

                                                                                                                                                                                                                                 Ludwika Chojnacka