Odpady BIO – jak segregować?
W trosce o nasze środowisko przypominamy jak prawidłowo segregować odpady ulegające biodegradacji, tzw. odpady BIO.
Bioodpady to odpady spożywcze i kuchenne, odpady ulegające biodegradacji z parków i ogrodów (definicja bioodpadów na podstawie ustawy z dnia 14.12.2013 r. o odpadach; Dz.U. z 2013 r. poz. 21).
W naszych gospodarstwach domowych, ogrodach i działkach bioodpadami są:
- liście;
- trawa;
- zwiędłe rośliny;
- drobne gałązki;
- obierki z jarzyn i owoców;
- fusy z kawy, herbaty wraz z filtrami papierowymi;
- resztki produktów żywnościowych pochodzenia roślinnego;
- skorupki jajek.
Bioodpady należy zbierać do pojemników w kolorze brązowym. Pamiętajmy, żeby odpady te zbierać bez foliowych worków. Tak zbierane odpady będą odbierane z pojemników od mieszkańców przez firmę wywożącą odpady komunalne. Następnie bioodpady trafią do Regionalnej Instalacji Przekształcania Odpadów Komunalnych, czyli do Zakładu Komunalnego w Opolu przy ul. Podmiejskiej 69, gdzie zostaną poddane procesowi kompostowania.
Niezwykle ważnym jest aby odpady zbierane u źródła (czyli przez mieszkańców) były odpowiednim surowcem do kompostowania.
Prosimy nie wrzucać do pojemników brązowych:
- surowego mięsa;
- resztek nieroślinnych, takich jak tłuszcz, nabiał;
- padliny;
- drewna poremontowego;
- kości;
- pieluch jednorazowych;
- kartonów po mleku, soku;
- odchodów zwierzęcych;
- niedopałków z papierosów;
- trocin zanieczyszczonych odchodami zwierząt, piasku i sorbentu dla kotów.
Nawet najmniejsza domieszka wyżej wymienionych odpadów, czy też innych odpadów nie nadających się do kompostowania w pojemniku brązowym, dyskwalifikuje bioodpady, tzn. taki surowiec nie będzie nadawał się do kompostowania i zostanie potraktowany jako odpady zmieszane.
Jeśli mamy wątpliwości czy dany odpad jest bioodpadem czy też nie, lepiej wrzućmy do pojemnika na odpady zmieszane (poj. czarny).
W razie wątpliwości czy chęci uzyskania informacji o prawidłowej segregacji odpadów, można się zwrócić o pomoc do pracownika Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim, Rynek 26, pokój nr 14, bądź skontaktować się telefonicznie pod numer telefonu 77 424 66 39 lub 81, bądź zadać pytanie pocztą elektroniczną: lub .
Miej wpływ na nasze czyste środowisko – segreguj rozsądnie!