×
Wyszukaj w serwisie
×

Spotkanie z panem Scrooge’m

    Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki zaprosił nas po raz kolejny w swoje gościnne progi, z czego my z radością skorzystaliśmy. Wychowawczynie klas pierwszych, panie Iwona Kasprzak, Irena Kwiatkowska i Grażyna Kasiuba zorganizowały wyjazd dla prawie stuosobowej grupy uczniów. Zrobiliśmy sobie mikołajkowy prezent i wybraliśmy się na spektakl zatytułowany „Mrs. Scrooge”, który powstał na kanwie opowiadania Karola Dickensa „Opowieść wigilijna”. Aktorzy przywitali nas, wchodząc na szczudłach na widownię i witając się z nami w różnych językach. Mieli piękne białe kostiumy i ciekawe rekwizyty. Zrobili na nas ogromne wrażenie.    

       Przedświąteczny czas sprzyja otwieraniu serc i umysłów na potrzeby drugiego człowieka, więc spotkanie z bohaterami znanego utworu stało się artystycznym przyczynkiem do rozważań o potrzebie dostrzegania innych ludzi. Powróciły złe duchy egoizmu i skąpstwa, które odwiedzając tytułowego Scrooge’a, zapukały także do serc widzów w teatrze. Wzruszenie smutnym losem chorego chłopczyka i miłości, jaką darzyła się jego rodzina a także poruszenie bezdusznością zamożnego Ebenezera splotły się w jedną opowieść o znaczeniu empatii.  

       Wszyscy przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia w atmosferze wzajemnej sympatii, zrozumienia, miłości i oczekiwania na piękne i ważne przeżycia. To przedstawienie pozwoliło nam wejść w przedświąteczny nastrój i lepiej zrozumieć ich znaczenie. Wraz z religijnym wymiarem Bożego Narodzenia wyraźniej dostrzegamy  sens czynienia dobra. Pamiętając o nauce, jaką odebrał Scrooge, nie czekajmy aż nas ktoś upomni, ale sami, z dobrego serca dzielmy się radością i upominkami.                                                                    

       Po spektaklu odbyły się warsztaty teatralne, w których czynnie wzięli udział nasi uczniowie. I tak: jedna grupa poznawała tajniki pracy lalką, druga grupa dowiedziała się, ile możliwości daje gra cieniem, a trzecia grupa obejrzała i przećwiczyła posługiwanie się rekwizytem teatralnym. Rozmowa z aktorami, słuchanie ich interesujących opowieści o pracy w teatrze a także wprawki aktorskie młodych adeptów sztuki aktorskiej dały nam wszystkim dużo radości i wzbogaciły naszą wiedzę. Przy tym wszystkim duże wrażenie zrobił nas odnowiony budynek teatru, który znaliśmy już wcześniej. Teraz to piękny i nowoczesny obiekt, do którego z pewnością powrócimy nie jeden raz.

Jolanta Łuczyńska