×
Wyszukaj w serwisie
×

Matematyka (nieco) inaczej, to znaczy jak? Rzecz o innowacji w gimnazjum w Lewinie Brzeskim

      Uczniowie współcześnie przejawiają zainteresowanie nowatorskimi metodami pracy na wszystkich przedmiotach nauczania. Wśród nauk, które stanowią o sukcesach w różnych dziedzinach życia, jest matematyka. Ona zmusza do logicznego myślenia, sprawności intelektualnej  i pomaga w uczeniu się innych przedmiotów szkolnych. Nauczyciele w trosce o aktywne uczestnictwo młodzieży w procesie uczenia się wciąż poszukują nowych metod, a informacje pozyskane od młodzieży pozwalają na realizację zajęć ciekawych i dających coraz lepsze efekty. Wśród uczniów gimnazjum przeprowadzono ankietę, której wyniki wskazały na duże zainteresowanie zajęciami koła matematycznego, potrzebę wzbogacania pracy o ciekawe, nietypowe elementy, rozbudzenie ciekawości uczniów i podniesienie efektywności nauczania. Stąd pomysł na wprowadzenie w naszym gimnazjum innowacji, którą zatytułowałyśmy „Matematyka (nieco) inaczej”. Nowatorstwo  projektu polega na tym, że zajęcia są prowadzone przez czterech specjalistów - nauczycieli matematyki z grupą zainteresowanych uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. Drugim nowatorskim pomysłem jest zaproszenie do współpracy nauczycieli i uczniów z gimnazjum nr 3 w Brzegu. Zaplanowano szereg ciekawych i rozwijających zadań, m.in. grę terenową, turniej o nazwie „Matematyczny Czar Par”, konkursy , turnieje oraz prezentacje matematyczne. Nasi uczniowie będą mieli sposobność do rozwiązywania zadań o różnych treściach i pokrewnych metodach rozwiązania; typowych, przestawionych w sposób niestandardowy, atrakcyjniejszy, zawierających rekwizyt, zdjęcie lub cytat z literatury. Sięgniemy również po gry logiczne i strategiczne.                                              

      Wszystkie plany i działania mają jeden cel: pomóc młodzieży w rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia, wykorzystywaniu zdobytych w szkole umiejętności i wiadomości w życiu codziennym. Niemniej ważnym jest uczenie się pracy w zespole, umiejętne dzielenie zadań, wymiana informacji i umiejętności miedzy uczniami. Sympatycznym elementem i zarazem korzyścią z tego typu współdziałania jest możliwość poznawania nowych rówieśników z zaprzyjaźnionej szkoły. Wymiernym natomiast efektem przeprowadzenia działań innowacyjnych wśród uczniów ma być usprawnienie przygotowania do egzaminu gimnazjalnego oraz ułatwienie uczenia się w szkołach ponadgimnazjalnych.                                                                                                                                                              

     Do tego typu zadań trzeba przystąpić ze świadomością perspektywy wzmożonej pracy, dodatkowych działań, potrzeby mobilizowania uczniów do samodzielnego poszukiwania rozwiązań. Nauczycielkami, które zaplanowały i rozpoczęły współpracę w ramach innowacji „Matematyka (nieco) inaczej” są panie: Jolanta Kopij, Joanna Stawicka, Anna Dobrowolska – Urbanek i Iwona Kasprzak.      

      Uczniowie uzdolnieni poszukują interesujących sposobów uczenia się  i oczekują od swoich nauczycieli poprowadzenia w odpowiednim kierunku. Zajęcia realizowane podczas innowacji pomogą uczniom rozwijać umiejętność logicznego myślenia, wyciągania wniosków i poprawnego argumentowania. Dadzą im możliwość eksperymentowania i pogłębiania treści z dziedziny matematyki. Pozwolą na wzmacniania poczucia własnej wartości przez pokazanie skuteczności działania zgodnego z zainteresowaniami i uzdolnieniami. Tak obecnie pożądana przedsiębiorczość, idzie w zgodzie z rozwijaniem logiki myślenia, pracy w grupie, odpowiedzialności. Z pewnością zajęcia innowacyjne dadzą uczniom szansę na podniesienie poziomu umiejętności w wielu dziedzinach nauki i życia codziennego. Dlatego też zaplanowane zostały zadania, które ucząc, będą bawiły, a bawiąc, uczyły. Nauka powinna być atrakcyjnym obowiązkiem młodego człowieka. Zatem  powinien ją postrzegać jako swoją wielką szansę na wartościowe i ciekawe życie. W myśl tej teorii pierwsze spotkanie młodych matematyków zaplanowano w sposób nietuzinkowy i ze wszech miar interesujący. Tak oto gimnazjaliści z Brzegu, pokonując drogę z dworca PKP  w Lewinie Brzeskim do Pałacu, uczestniczyli w matematycznej grze terenowej, następnie dla lepszego poznania się i skonsolidowania grupy przed wspólną pracą i zabawą, wzięli udział w zajęciach integracyjnych. Wstępną część pierwszego spotkania uczestników ubarwił i uatrakcyjnił pokaz iluzji, zaprezentowany przez księdza Tomasza Backera, katechetę z gimnazjum w Lewinie. Jak zawsze czary-mary wywołały wiele braw i słów podziwu dla umiejętności naszego iluzjonisty. Przy tym należy dodać, że ksiądz Tomasz jest zamiłowanym matematykiem, chociaż para się też teatrem. Goście z gimnazjum nr 3 w Brzegu zrewanżowali się gospodarzom prezentacją pt. „Matematyka od kuchni”, potem były wróżby andrzejkowe przygotowane przez uczniów klasy II a oraz pyszne  ciasteczka z wróżbą. No, cóż, niektórzy z uczestników dowiedzieli się o sobie czegoś nowego… Ciekawym punktem programu była zabawa o nazwie „Matematyczny Czar Par”, w którym to dziesięć par zawodników na dziesięciu stanowiskach stanęło przed nietypowymi zadaniami matematycznymi, takimi  jak: łamigłówki, gry logiczne, czy budowanie brył z klocków magnetycznych. Nie było łatwo, ale było ciekawie i emocjonująco.

        Pierwsze miejsce ze 114 punktami i czasem 45 minut 39 sekund zajęli uczniowie PG nr 3 w Brzegu – Laura Jakubowska i Maksymilian Janicki. Drugie miejsce zdobyły gimnazjalistki z Lewina, otrzymując 112 punktów i czas 45 minut 43 sekund – Dominika Czaja i Natalia Kukurowska. Zaś miejsce trzecie ze 101 punktami, czasem 48 minut 24 sekundy przypadło uczennicom brzeskiej szkoły – Aleksandrze Łojowskiej i Patrycji Pogorzelskiej. Serdecznie gratulujemy!  

        Prawdziwą „wisieńką na tym matematycznym torcie” był indywidualny konkurs nazwany Nocnym Maratonem Matematycznym. Zmagania konkursowe odbywały się o niezwykłych dla tego typu działań godzinach, bowiem uczniowie rozwiązywali testy o północy, o pierwszej po północy i o drugiej nad ranem. Prawdziwe „złoto dla zuchwałych”, chociażby z uwagi na konieczność logicznego myślenia o tak niecodziennej porze. Tutaj zwycięzcami okazali się być trzej młodzi matematycy: na miejscu pierwszym Marcin Oleksy z Lewina Brzeskiego, na drugim miejscu Maks Janicki z Brzegu a na trzecim miejscu Kamil Baucz, drugi reprezentant lewińskiego gimnazjum. Zabawa była przednia, bo mądra i przydatna.                                                                                                                                            

        Następne spotkanie odbędzie się w Brzegu, gdzie gospodarze, czyli uczniowie Gimnazjum nr 3, zapraszają na obchody Dnia Liczby Pi (3,14 h z matematyką). Będą intersujące zadania matematyczne, konkursy, turnieje gier logicznych, Pentago, Dooble, 6 Bierze, orgiami a nawet…wyszywanki matematyczne. O tym wszystkim w następnej korespondencji z matematycznych szaleństw gimnazjalistów z Brzegu i Lewina oraz ich niezwykłych nauczycielek.