×
Wyszukaj w serwisie
×

Przedszkolaki w bibliotece

Za sprawą kolejnych spotkań dla najmłodszych z serii „Przedszkolaki – zaczytane dzieciaki” Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim przez ostatnie dwa tygodnie lutego przekształciła się w miejsce, w którym można było nauczyć się zasad savoir-vivre’u, dowiedzieć się, co to są zbiory matematyczne albo świętować Światowy Dzień Kota.

Głównym celem projektu „Przedszkolaki – zaczytane dzieciaki” jest promowanie czytelnictwa wśród przedszkolaków z Lewina Brzeskiego. W trakcie zajęć książka zawsze stanowi centralny element, jako niewyczerpane źródło fascynujących historii, bajek i opowiadań oraz ciekawostek o świecie. W ten sposób dzieci doświadczają tego, że mając książkę w ręku można się bawić i uczyć jednocześnie.

Dzieci z najmłodszych grup, którym patronuje Prosiaczek, poznały perypetie sympatycznej kotki Milusi, która całe dnie spędza na gonitwie za myszką wykradającą zapasy ze spiżarni. Idąc za przykładem książkowej bohaterki, w zabawie „kocia ciuciubabka”, dzieci wcieliły się w role myszek uciekających przed kotkiem. W roli kotków również się sprawdziły śpiewając popularną piosenkę o dwóch kotkach, tocząc kłębek wełny oraz wykonując liczne kocie zadania, jak miauczenie, kroczenie czy przeciąganie się jak kotek.

Kubusiowe grupy wysłuchały historyjki, której głównymi bohaterami byli Kuba i Buba, para bliźniaków dobrze znanych z książek autorstwa Grzegorza Kasdepke. W odczytanym opowiadaniu rodzeństwo wyciąga swoją babcię do restauracji, co stanowiło wprowadzenie do zajęć na temat zasad zachowania się przy stole. Na rozgrzewkę dzieci dowiedziały się, jak należy witać się z osobami starszymi, jak wręczać kwiaty lub jak rozpoczynać rozmowę telefoniczną. Potem odwiedziły Kubę i Bubę na ich przyjęciu urodzinowym, które rozpoczęły od udzielenia pomocy roztrzepanym jubilatom w nakryciu do stołu. Na pięknie nakrytym stole pojawił się również tort, cukierki i ciasteczka. A wszystko to zostało doprawione szczyptą zasad savoir-vivre’u obowiązujących w czasie posiłku.

Najstarsze dzieci, których przewodnikiem jest Sowa Przemądrzała, z wiersza Tadeusza Śliwiaka dowiedziały się, dlaczego mrówki chodzą boso. Gdy poznały winowajczynię obuwniczych problemów mrówek, próbowały policzyć jej nogi, co było nie lada zadaniem, bo bohaterką tą okazała się być stonoga. Wysiłek ten jednak się opłacił, gdyż stonoga, wdzięczna za policzenie jej nóg, udostępniła dzieciom swoje liczne obuwie, dzięki któremu uczestnicy dowiedzieli się, co to są zbiory matematyczne. Podczas matematycznej zabawy za elementy zbiorów posłużyły nie tylko buty, ale również same dzieci, które wskakiwały do zbiorów w rozmiarze XXL. Na pożegnanie z sympatyczną stonogą, dzieci pomogły założyć jej obuwie, aby dalej mogła szerzyć wiedzę matematyczną wśród najmłodszych.

Uwaga! Do końca kwietnia trwają biblioteczne konkursy dla przedszkolaków. Jest więc jeszcze czas, aby powiększyć pulę grupowych i indywidualnych punktów, które można zdobywać za odwiedzanie biblioteki, czytanie książek i rozwiązywanie zadań. Serdecznie zapraszamy.

Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl