×
Wyszukaj w serwisie
×

St. Patrick’s Day w Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim

Wszyscy mieszkańcy Irlandii każdego roku z niecierpliwością wyczekują dnia 17 marca. W tym wyjątkowym czasie ulice zapełniają się ubranymi na zielono ludźmi, odbywają się uroczyste parady, festiwale, wznoszone są toasty. A wszystko to z okazji Dnia Świętego Patryka. Zielona oprawa tego święta przyciąga coraz większe rzesze uczestników na całym świecie. W tym roku przyciągnęła również młodych czytelników Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim.

Uczestników zabawy obowiązywał zielony strój. Nikt z przybyłych nie zawiódł, więc świętowanie dnia patrona Irlandii odbyło się w prawdziwie świątecznej, bo zielonej atmosferze.

Na wstępie dzieci przeniosły  się na chwilę w świat irlandzkich baśni, gdzie dominuje postać skrzata z brodą, który trudni się wyrobem butów i – co najważniejsze – zna miejsce ukrycia garnka ze złotem. Schwytanie tego stworzenia jest jednak bardzo trudnym zadaniem, ale jeszcze trudniejsze jest wydobycie z przebiegłego szewca informacji o ukrytym skarbie. Dlatego mówi się, że złoto irlandzkiego skrzata znajduje się na końcu tęczy. Tempo, w jakim uczestnicy zabawy znaleźli ukryty w bibliotece skarb skrzata, zaprzeczyło wszelkim tego rodzaju pogłoskom. W odnalezionym glinianym garnku znajdowały się złote… ciasteczka, jednakże dzieci nie okazały rozczarowania tym faktem, a skarb jak szybko się pojawił tak też i zniknął.

Ze świętym Patrykiem również jest związanych kilka wierzeń i legend. Jedno z nich mówi o tym, że w czasie rozpowszechniania wiary chrześcijańskiej na zielonej wyspie, święty Patryk wykorzystał trzylistną koniczynkę do wyjaśnienia prostym ludziom fenomenu Trójcy Świętej. Stąd też „shamrock” przyjął się w kulturze irlandzkiej jako jeden z ważniejszych symboli. Dlatego koniczynka towarzyszyła dzieciom podczas większości zielonych zabaw w bibliotece.  Akcentem zamykającym obchody tego święta było posianie rzeżuszki w naczyniu o kształcie shamrock’a. Niechaj się zazieleni do nadchodzących świąt wielkanocnych. 

 

 

Więcej zdjęć znajduje się na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl

funenglish.jpegMiejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim bierze udział w projekcie "FunEnglish w bibliotece", dzięki któremu dzieci w wieku 6 - 12 lat mogą BEZPŁATNIE uczyć się angielskiego. "FunEnglish w bibliotece" to kurs komputerowy, który mądrze łączy naukę języka obcego z zabawą. Fotolekcje, ćwiczenia, gry edukacyjne, setki filmików i piosenek opracowane przez ekspertów, to sprawdzony sposób, dzięki któremu dziecko bez stresu i skutecznie uczy się angielskiego. Program realizowany jest wspólnie przez FunEnglish.pl oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.