×
Wyszukaj w serwisie
×

Warsztaty wielkanocne w bibliotece

21 marca 2015 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim odbyły się warsztaty wielkanocne. Własnoręcznie zdobione jajka są coraz popularniejsze. Pięknie prezentują się na stole wielkanocnym, a samodzielnie udekorowana pisanka to nie tylko dobra zabawa, ale również satysfakcja!

Uczestnicy warsztatów poznali różne techniki ozdabiania jajek. Barwienie, przyklejanie kolorowych naklejek, malowanie pastelami różnych wzorów czy ozdabianie pisanek przy pomocy wosku to tylko niektóre z nich.

Ciekawą metodą, która została pokazana na warsztatach było zdobienie przy pomocy roślin. Małe listki przyłożone do jajka mocno obwiązano pończochą, a następnie barwiono na wybrany kolor. Rezultat zaskoczył każdego. Starsi uczestnicy warsztatów wybrali o wiele trudniejszą technikę, bardzo pracochłonną i mozolną – wydrapywanie, która jest jedną z najstarszych i najpopularniejszych metod zdobienia jajek w Polsce. Polega ona na wydrapywaniu wzorów na zabarwionym jajku. Cierpliwości i precyzji wymagało również owijanie jajek kolorową muliną i włóczką. Oprócz zdobienia jajek, każdy też mógł wykonać kolorową palmę wielkanocną z gałązek leszczyny, bukszpanu i bibułkowych kwiatów.

Podczas warsztatów można było podziwiać przepiękne kroszonki Pani Ewy Kułak z Przeczy, która od lat zajmuje się sztuką ludową.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania
Pani Ewie Kułak
za aktywny udział w warsztatach
oraz za prezentację swoich umiejętności i wyrobów rękodzieła ludowego.

Dziękujemy również wolontariuszom – Magdzie i Patrykowi
za pomoc przy organizacji warsztatów,
a także wszystkim, którzy wzięli udział w spotkaniu.

 

Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl