×
Wyszukaj w serwisie
×

„BYĆ ALBO NIE BYĆ... w Gimnazjum w Łosiowie!”

 31 marca 2015r, w Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Łosiowie, odbył  się IX Festiwal Nauki przedstawiający efekty pracy uczniów klas drugich, w ramach gimnazjalnego projektu edukacyjnego MEN zatytułowanego „ Być albo nie być...czyli nasza przyszłość w naszych rękach.” Z tej okazji w progach naszego gimnazjum gościli: zastępca Burmistrza Lewina Brzeskiego pan Dariusz Struski, Dyrektor Izby Rzemieślniczej w Opolu pani Katarzyna Wróbel, doradca zawodowy Poradni Pedagogiczno.-Psychychologicznej w Brzegu pani Maria Jasiczek, nauczyciele i uczniowie zrzeszeni w Stowarzyszeniu Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego, tj. Gimnazjum w Lewinie Brzeskim, Gimnazjum i PSP w Skorogoszczy, PSP w Łosiowie, Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim, Gimnazjum w Chróścinie, Gimnazjum nr 3 w Brzegu, Gimnazjum w Kościerzynach.

Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów stojących przed wyborem przyszłego zawodu koordynatorki  projektu: Katarzyna Swiderska (szkolny doradca zawodowy) i Aldona Idczak-Kulczycka (wychowawca klasy III) uczestniczyły wcześniej w szkoleniu „Doradztwo zawodowe od diagnozy do ewaluacji praktyczne wsparcie kadry szkół gimnazjalnych”, organizowanym przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. Wiadomości i umiejętności tam zdobyte zastosowały podczas  koordynowania prac projektowych. Dzięki temu nasze gimnazjum podjęło innowacyjną formę realizacji uczniowskiego projektu edukacyjnego tworząc korelacje międzyprzedmiotowe i angażując w całe przedsięwzięcie  uczniów, wszystkich nauczycieli oraz rodziców, którym przy tej okazji serdecznie dziękujemy za wyśmienite wypieki na poczęstunek.

 Tegoroczny temat przewodni wymagał od drugoklasistów skupienia się na sobie, swoich pasjach i zainteresowaniach,  jako wyznaczniku przyszłego zawodu. Idąc tym tropem uczniowie podzielili się na następujące grupy zawodowe:

  • grupa informatyczno-mechaniczno-elektryczna,
  • grupa rolniczo –ogrodnicza,
  • grupa prawnicza i  służb mundurowych,
  • grupa służb medycznych,
  • grupa architektoniczno-budownicza,
  • grupa tłumaczeniowo-nauczycielska,
  • grupa gastronomiczno-hotelarska.

 

 

Każda grupa zawodowa przygotowała prezentację multimedialną zawierającą krótką charakterystykę zawodu, jego zalety i wady oraz opis kluczowych kompetencji zawodowych. Prócz tego uczniowie przedstawili ścieżki kształcenia oraz wykaz szkół ponadgimnazjalnych i wyższych dających możliwość kształcenia się w wybranym kierunku.  Każda grupa zaprezentowała inny styl i formę pracy (np. scenki rodzajowe, stroje, przyrządy, degustacja ), ale wszystkie je łączyła wewnętrzna  jedność grupy, odpowiedzialność za swoje zadania, olbrzymi wkład pracy  i niezwykłe zaangażowanie.  W ten sposób gimnazjaliści stworzyli niepowtarzalne multimedialne portfolio zawodowe, które pozostając w szkole będzie służyło pomocą wszystkim uczniom naszej szkoły.

 A zatem „być albo nie być …..w gimnazjum  Łosiowie?” Zdecydowanie BYĆ !

mgr Aldona Idczak-Kulczycka