×
Wyszukaj w serwisie
×

Wiosenny Tydzień Zdrowia w PSP w Lewinie Brzeskim

Edukacja zdrowotna jest w naszej szkole nieodłącznym elementem szkolnego programu wychowawczego i profilaktyki. Staramy się uświadomić dzieciom, jak wiele zależy od nich samych, pokazujemy, proponujemy i pomagamy dokonać słusznych wyborów, mobilizujemy do działań prozdrowotnych. Temu służył trwający w dniach od 23 do 27 marca 2015 r. Wiosenny Tydzień Zdrowia w klasach 1-3 pt. „Kolorowo znaczy zdrowo”.

W realizację tych działań włączyli się nauczyciele, uczniowie, a także rodzice.

Na początku marca dzieci założyły „zielone hodowle” roślin zielnych i warzywnych w swoich salach (szczypiorek, rzeżucha, pietruszka, itp.) do bieżącego spożywania podczas śniadania w szkole.

Obchody tygodnia zdrowia rozpoczęliśmy razem z wiosną - 23marca.

Każdego dnia obowiązywał w szkole inny kolor. Wszyscy ubierali się zgodnie z podaną barwą. Dzieci przynosiły także owoc lub warzywo w odpowiednim kolorze jako dodatek do śniadania.

W poniedziałek dominował kolor zielony. Wszyscy uczniowie spotkali się na sali gimnastycznej, żeby pożegnać Zimę.  Z  Marzanną i gaikami barwnym pochodem ulicami miasta witaliśmy upragnioną Wiosnę. Tego dnia odbył się w szkole prawdziwy wiosenny pokaz mody. Jedenaście „Panienek Wiosenek” zaprezentowało swoje kreacje wprawiając nas w zachwyt.

 

 

We wtorek królował kolor niebieski i obowiązywało hasło -  „Ruch! Ruch! Ćwicz z nami będziesz zdrów!” Zajęcia rozpoczęliśmy wspólną poranną  gimnastyką na sali gimnastycznej. Tego dzień miał uzmysłowić  dzieciom jak ważny jest dla zdrowia ruch i sport. Nauczycielki zachęcały do picia wody, odbywały się degustacje wód mineralnych. Powstawały oryginalne kropelki wody wykonane przez dzieci z różnych materiałów.

 

 

Środa przebiegła pod hasłem „ Uśmiechnij się”. Był to bowiem „Dzień Radości”, a kolor który obowiązywał to żółty. Odbywały się konkursy pt.: "Słodki uśmiech z cytryną w ustach". W klasach wybierano najweselszych uczniów.  Dzieci same przygotowywały odżywcze napoje z miodem i cytryną.

 

 

Czwartek był dniem białym. Uczniowie zapoznali się z wartościami odżywczymi mleka i jego przetworami. Wspólnie opracowywali przepisy na smaczne i zdrowe potrawy z dodatkiem mleka. Robili np. twarożek z białego sera i szczypiorku, jogurty z dodatkiem owoców i mleczne napoje.

 

 

Piątek  był ostatnim dniem naszej zdrowej akcji. Ubrani na czerwono i pomarańczowo wszyscy uczniowie  zgodnie chrupali pomarańczowe marchewki. Wykonywali zdrowe lizaki marchewkowe. Tworzyli smaczne mandarynkowo- marchewkowo- truskawkowe szaszłyki. Mniam! Mniam!

 

 

Po całym tygodniu przepełnionym zdrowiem, uczniowie naszej szkoły na pewno wiedzą, co to znaczy zdrowy styl życia i zdrowy sposób odżywiania. Było bardzo zdrowo, kolorowo i wesoło!

Jolanta Mazur