×
Wyszukaj w serwisie
×

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowni Państwo,

Pod tymi barwami Polacy walczyli o swą niepodległość, gdy kontury Rzeczypospolitej znikały z mapy świata. Te barwy mieli w duszy i przed oczami radując się odzyskiwaną wolnością. To również doświadczenie nas samych. Wszak nasza niepodległość ma zaledwie ćwierć wieku, co pięknie podkreślał Rok Wolności, który tak niedawno przeżyliśmy.

Dziś - gdy w ferworze politycznych sporów i dyskusji wciąż więcej mówimy o tym, co nas dzieli, niż o tym co łączy, trzeba poszukiwać wspólnoty, znaku wyznaczającego wspólne patrzenie w przyszłość. Wynosząc biało-czerwoną flagę na maszt, znacząc nią fasady naszych domów — manifestujemy fakt bycia Polakiem i naszą identyfikację z Polską. Jest to obywatelski akt, który publicznie oznajmia dumę z przynależności narodowej i państwowej.

Obecny czas wymaga zaangażowania i aktywności oraz brania odpowiedzialności za siebie i za to, co dzieje się w otaczającym nas świecie. Nowoczesny patriotyzm to obejmowanie wzrokiem więcej niż własnego podwórka. Wymaga dialogu, dyskusji, rzetelności i zwyklej przyzwoitości, którą wielki Polak Władysław Bartoszewski uczynił cnotą dnia codziennego. Poszanowaniu odmienności poglądów musi także towarzyszyć zdecydowana niezgoda na cynizm dzielenia społeczeństwa, insynuacje, oszczerstwa oraz zawłaszczanie prawa do decydowania, kto jest dobrym Polakiem a kto nie.

Znając naszą trudną historię, obserwując zagrożenia tym bardziej wiemy, że nic nie jest nam dane raz na zawsze. Stan wolności jest czymś na co trzeba pracować co dnia, w każdym pokoleniu, w każdym miejscu.

Bezpieczeństwo i zgoda to podstawowe wartości, których potrzebujemy po to by czynić Polskę krajem spełniających się marzeń, dumy jej mieszkańców i podziwu świata dla skali zachodzących przeobrażeń.

Niech biało — czerwona flaga powiewa dumnie z mocą odrywania naszego wzroku od tego co przyziemne i kierowania myśli ku temu co wzniosłe oraz porywa do obywatelskiego zaangażowania. Pro publico bono.

Wojewoda Opolski

Ryszard Wilczyński