×
Wyszukaj w serwisie
×

PIERWSZAKI RATUJĄ

Każdy człowiek ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobom, którym grozi niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Warunkiem jest tylko fakt, że sam siebie nie naraża na to niebezpieczeństwo. Wiele przykładów medialnych pokazuje, że nawet dzieci mogą wspaniale poradzić sobie w sytuacji zagrożenia i uratować swoich bliskich.

          Uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Łosiowie uczestniczyli w kursie  udzielania pierwszej pomocy „MAŁY RATOWNIK”.

 Oczywiście nie obeszło się od przypomnienia telefonów alarmowych, zasad informowania o zagrożeniu, zgłaszania wypadków osobom dorosłym lub specjalnym służbom. Uczniowie zapoznali się z zawartością torby ratownika medycznego, uczyli się fachowego słownictwa i poznawali zastosowanie poszczególnych przyborów. Następnie obejrzeli film instruktażowy, dotyczący postępowania z osobą nieprzytomną.

Po części teoretycznej, nastąpiły ćwiczenia praktyczne – sztuczne oddychanie z zastosowaniem fantomów. Dzieci trenowały również w parach układanie poszkodowanego-  nieprzytomnego w  tzw. „pozycji bezpiecznej”.

 

 

Na zakończenie kursu zostali zaproszeni rodzice i właśnie przed nimi dzieci zdawały egzamin uzyskując tytuł „Małego ratownika”. Wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami gdyż musiały nauczyć rodziców na przykład jak należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej.

 Swoją wiedzą i umiejętnościami pierwszaki dzielił się również z koleżankami i kolegami z innych klas. Brawo pierwszaki !!!