×
Wyszukaj w serwisie
×

Pierwsze zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc

7 czerwca 2015r. na hali sportowej Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Lewinie Brzeskim odbyły się pierwsze profesjonalne zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc pod patronatem Burmistrza Artura Kotary. Pomysłodawcami oraz organizatorami całej imprezy byli Jacek Wal oraz Kacper Karczmar. Wystartowało w nich 41 zawodników oraz 6 zawodniczek. Poza startującymi z samego Lewina i okolic najliczniej przybyli do nas goście z Wrocławskiego klubu KS Team Wrocław, którzy wystawili 11 mężczyzn oraz 4 kobiety.  Swoje możliwości prezentowali również siłacze z Bytomia, Opola, Nysy oraz Turawy.

wyciskanie.jpeg

Całość zawodów podzielona była ze względu na płeć, wiek oraz wagę ciała na 8 kategorii. Aby dokonać sprawiedliwej klasyfikacji posłużono się tzw. formułą Wilks’a, która uśrednia wyniki cięższych zawodników, tak aby Ci lżejsi mieli szansę rywalizować z nimi na równi.

Rekordowym wyciśniętym ciężarem podczas całej imprezy było 202,5kg, podniesione przez Marcina Gorzędowskiego, reprezentanta klubu Skarpa Bytom, który rywalizował w kategorii weteranów. Kategorię juniorów do lat 18 zdominował syn Pana Marcina – Mateusz Gorzędowski, który zaliczył 145kg. Obaj za tydzień będą reprezentować Polskę na mistrzostwach Europy w Pradze. Wśród juniorek do lat 18 pierwsza była Aleksandra Grzywniak z Wrocławia z wynikiem 60kg. Z kolei kategorię seniorek zwyciężyła Jej klubowa koleżanka – Iwona Pawyza z ciężarem o 2,5kg wyższym. Warto dodać, że w juniorkach na drugim miejscu uplasowała się córka Pani Iwony – Paulina (wynik – 62,5kg), a drugim najlepszym weteranem była głowa całej rodziny – Piotr Pawyza (wynik – 160kg). Jak widać, wyciskanie sztangi może być świetnym sportem rodzinnym. Juniorzy do lat 23 oraz seniorzy zostali podzieleni na dwie grupy wagowe. W kategorii junior do 23 lat do 83kg zwyciężył z wynikiem 130kg Jacek Szwed z Lewina Brzeskiego, który 20 czerwca będzie reprezentował klub Team Wroclaw na Mistrzostwach Polski w Trójboju Siłowym Klasycznym w Kielcach. W grupie cięższej, czyli powyżej 83kg najlepszy okazał się Tomasz Brajer z Nysy, wyciskając sztangę o wadze 165kg. W kategorii senior do 83kg, po złoty medal sięgnął Łukasz Wółkiewicz, zdobywając tym samym kolejny krążek dla Gości z Wrocławia. Jego wynik to 170kg. Wśród seniorów ważących więcej niż 83kg najlepszy okazał się Błażej Łodo z wynikiem 185kg.

Zawody objęte były patronatem Burmistrza Lewina Brzeskiego, który ufundował dla zwycięzców w każdej kategorii puchary. Artur Kotara otworzył również uroczyście zawody, życząc startującym zawodnikom powodzenia. Nie mogło zabraknąć Jego obecności także podczas rozdania nagród, osobiście wręczał Puchary Burmistrza, serdecznie gratulując wygranym. Niezawodnie ze swojej roli speakera oraz sekretarza zawodów spisał się radny miasta Lewin Brzeski, Pan Adam Dziasek, który był również fundatorem medali dla najlepszych.

            Zawodnicy startujący w zawodach uznali imprezę za stojącą na wysokim poziomie i mają nadzieję na kolejne edycje. Atmosfera panująca na hali, organizacja, rywalizacja w duchu walki fair play sprzyjała uzyskiwaniu dobrych wyników. Pomocny był również doping publiczności, która oklaskami wspomagała sportowców. Dla kibiców przewidziane były również atrakcje, mogli oni wziąć udział w loterii i wygrać np. zaproszenia na basen czy siłownię.

            I Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc w Lewinie Brzeskim z pewnością można uznać za udane. Głównym fundatorem nagród dla zawodników była firma UNS Supplements. Organizacja tego przedsięwzięcia byłaby niemożliwa również bez pomocy Burmistrza Artura Kotary, Radnego Adama Dziaska oraz lokalnych przedsiębiorców: PSB Mini Mrówka, Restauracja AB, Marponet, TOM-BUD usługi ogólnobudowlane Tomasz Karaś, Kebab Bar Aisza, Klisza Pizzeria. Wsparcia udzieliły także firmy z Opola: Sad-Mar hurtownia warzyw i owoców oraz 2befit.pl Odżywki dla sportowców. Dlatego składamy ogromne podziękowania dla wszystkich osób, zaangażowanych w tą imprezę i liczymy, że za rok również uda nam się zrealizować takie wydarzenie. 

Organizatorzy: Jacek Wal, Kacper Karczmar

Obszerna fotogaleria:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1485052351785571.1073741830.1468656443425162&type=1

Oficjalne wyniki:

https://www.facebook.com/ImperiumSily/posts/1485050558452417