×
Wyszukaj w serwisie
×

70. rocznica przesiedleń z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie

W dniu 21 czerwca bieżącego roku w miejscowości Mikolin gminie Lewin Brzeski miały miejsce dwa ważne wydarzenia.

Pierwszym z nich było poświęcenie odrestaurowanej kaplicy cmentarnej  z 1779r. którego dokonał ks. biskup pomocniczy Rudolf Pierskała. On też przewodniczył mszy świętej, którą sprawowało 4 księży, liturgię ubogacił chór działający przy parafii Św. Jakuba Ap. w Skorogoszczy oraz orkiestra dęta z Dobrzenia Wielkiego. Uroczystość  zgromadziła liczną rzeszę wiernych wraz z przedstawicielami władz: Burmistrzem Gminy Lewin Brzeski panem Arturem Kotarą, Sekretarz Powiatu Brzeskiego panią Genowefą Prorok oraz  radnymi powiatu i gminy.

Po eucharystii zebrani przeszli przy dźwiękach orkiestry dętej do centrum wsi gdzie rozpoczęła się druga część wydarzeń tego dnia, a mianowicie uczczenie 70 rocznicy przesiedleń z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie. Wieś Mikolin po wojnie w 90 % została zasiedlona przez mieszkańców Mariampola i Wołczkowa w powiecie Stanisławowskim obecnie są to tereny Zachodniej Ukrainy. Dlatego też w Mikolinie najbardziej czuć ducha przesiedleń, a gwara z Kresów jest jeszcze słyszana na ulicach. Charakter imprezy miał na celu pokazanie zintegrowania się przez lata, dwóch społeczeństw Kresowian i Ślązaków. Organizatorzy przygotowali wystawę archiwalnych zdjęć i dokumentów przywiezionych z Kresów oraz zgromadzonych przez lata wspólnego asymilowania się ze Ślązakami na Ziemiach Zachodnich.  Młodzież zaprezentowała poezję kresową oraz spisane wspomnienia mieszkańców, a występ zespołu ludowego „Krzanowiczanki” z Krzanowic ubogacił  to spotkanie folklorystycznie. Imprezę muzycznie obsługiwał pan Edward Podolski z Domu Kultury w Lewin Brzeskim. Przez cały czas uczestnicy imprezy mogli bezpłatnie degustować potrawy kuchni kresowej min.: pierogi, barszcz, gołąbki, a także kuchni śląskiej czyli tradycyjne kołacze z serem, makiem lub owocami. Dużą atrakcją również okazała się możliwość zwiedzania domu, jednego z mieszkańców Mikolina, wyposażonego  w sprzęt przywieziony z Kresów i zastany na Ziemiach Zachodnich. Wizyta w tym gospodarstwie niejednemu przypomniała lata młodości i pracy w rolnictwie.

Dzięki podjętej inicjatywie przez Stowarzyszenie Miłośników Turystyki W Drodze z siedzibą w Skorogoszczy, zaangażowaniu mieszkańców Mikolina oraz wsparciu Miejsko Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim  udało się zorganizować i uczcić ten dzień w taki właśnie sposób. Należy zaznaczyć, że przedsięwzięcie to zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym licznych instytucji, firm i osób prywatnych. W tym miejscu serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wspomogli organizację tego dnia.

Ilona Gwizdak

Prezes Stowarzyszenia Miłośników

Turystyki W Drodze z siedzibą w Skorogoszczy