×
Wyszukaj w serwisie
×

UWAGA. WAŻNY KOMUNIKAT!!!

IMGW-PIB OSTRZEGA województwo opolskie.

Upał – stopień zagrożenia 3: od godz. 13:00 dnia 03.08.2015 do godz. 20:00 dnia 08.08.2015
W dniach od 03.08 do 06.08 prognozuje się temperaturę maksymalną od 29°C do 33°C, temperatura minimalna od 17°C do 20°C. W dniach 07.08 i 08.08 prognozuje się temperaturę maksymalną od 34°C do 37°C, temperatura minimalna od 19°C do 22°C.

Stopień zagrożenia 3.

T. max ≥ 30° C i czas trwania zjawiska > 5 dni na przeważającym obszarze, bardzo duże ryzyko udaru słonecznego; zagrożenie życia; uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg; duże zagrożenie pożarowe. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów  i rozwoju sytuacji pogodowej. Lokalnie mogą występować intensywne opady deszczu.

Meteorolodzy przewidują, że temperatury w pierwszej połowie tygodnia wyniosą 30 – 32 stopnie, a pod koniec tygodnia termometry pokażą nawet 38 stopni!

Wysokie temperatury są szczególnie groźne dla osób starszych, ludzi z chorobami krążenia oraz dzieci. W czasie największych upałów należy pozostać w cieniu lub w pomieszczeniach, unikać wysiłku fizycznego oraz pić dużo płynów – najlepiej wody. Pamiętajmy też, że nagrzany samochód to śmiertelna pułapka! Pod koniec tygodnia możemy się spodziewać również „tropikalnych nocy” - temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni.

Szczególną ostrożność należy zachować przy korzystaniu z miejsc wyznaczonych do kąpieli, przed wejściem do wody należy schłodzić ciało aby uniknąć tzw. szoku termicznego. W godzinach przed- i popołudniowych najlepiej unikać przebywania bezpośrednio na słońcu     i na plaży – odczuwalny nad wodą komfort przy tak wysokich temperaturach jest pozorny, wydaje nam się że jest przyjemnie i chłodno, gdy tymczasem nasz organizm może nie wytrzymać skutków upału.

Szczególną ostrożność należy zachować również w lasach, gdzie występuje bardzo duże zagrożenie pożarowe. Korzystając z dróg publicznych czy polnych traktów i ścieżek musimy pamiętać, że każde nasze nieodpowiedzialne zachowanie może być przyczyną pożaru lasu, łąki lub pola uprawnego – przy obecnie panujących warunkach pogodowych każde, nawet najmniejsze źródło ognia może bardzo szybko przeobrazić się w kataklizm zagrażający naszemu zdrowiu i życiu oraz być przyczyną ogromnych strat materialnych. O wszelkich zauważonych źródłach ognia czy zadymieniach  mogących świadczyć o ognisku pożarowym należy niezwłocznie zawiadamiać straż pożarną.

Zwracajmy też uwagę na osoby odpoczywające na ławkach w parkach czy na skwerach –  w czasie upałów, odczuwając skutki przegrzania organizmu szukamy miejsca, na którym możemy usiąść, pozornie wygląda to jak korzystanie z odpoczynku, a faktycznie możemy potrzebować natychmiastowej pomocy.

Jeśli nie mamy w domu klimatyzacji, a chcemy uniknąć upałów to należy pozamykać i zasłonić wszystkie okna oraz ustawić domowe wiatraki na podłodze. Temperatura powietrza przy podłodze może być nawet o kilka stopni niższa.

Przy tak ekstremalnych warunkach pogodowych nieoceniona jest także pomoc sąsiedzka, szczególnie dotycząca osób starszych i samotnych – warto i trzeba „zajrzeć” do sąsiada, spytać jak się czuje, czy ma odpowiedni zapas wody, a w razie potrzeby pomóc lub wezwać pomoc medyczną.

 

                                                                                                                   Burmistrz

                                                                                                                  Artur Kotara