×
Wyszukaj w serwisie
×

„Bardzo dziki Zachód” w Przeczy

Biblioteka Publiczna w Przeczy corocznie, w czasie wakacji organizuje zajęcia dla miejscowych dzieci. Tegoroczne odbyły się w dniach 20 – 24 lipca, a ich temat brzmiał „Bardzo dziki Zachód”.

Podczas codziennych spotkań uczestnicy zajęć nie tylko dobrze się bawili, ale mieli też okazję poczuć się jak Indianie na prerii. Wspólnie z opiekunami założyli indiańskie plemię Czarne Pióra. Każdego dnia dzieci poddane były różnym próbom, których skutkiem było zdobycie określonej sprawności np. sprawne ręce, tropiciel, uczeń szamana i in.

Z legend i mitów poszczególnych szczepów dowiedziały się, dlaczego między Indianami a otaczającą ich naturą istniała silna więź i dlaczego Indianie darzyli przyrodę wielkim szacunkiem. Dzieciaki musiały zmierzyć się z wieloma trudnymi zadaniami takimi jak budowa tipi, przenoszenie obozu, rozpoznawanie ziół czy strzelanie z łuku. Musiały wykazać się sprytem, sprawnością i hartem ducha. Poznały też niektóre elementy kultury Indian związane z duchowością i sposobem spędzania wolnego czasu – rola totemu w szczepie, instrumenty muzyczne, muzykę i taniec. Przekonały się, jak to jest przygotować wszystkie przedmioty użytku codziennego własnoręcznie, począwszy od  wykonania stroju, a skończywszy na zdobyciu pożywienia. Zrozumiały, jak ważna jest współpraca w grupie, wzajemna pomoc i odpowiedzialność.

Podczas odwiedzin w Fermie Bydła Mlecznego MLEKOLAND w Przeczy uczestnicy zajęć mogli poznać zasady hodowli krów i właściwe podejście ludzi do zwierząt. Natomiast spacer do lasu, pod opieką panów leśniczych z Leśnictwa Lipowa, wyposażył uczestników zajęć w wiele praktycznych informacji o życiu lasu, o poszczególnych gatunkach roślin i zwierząt oraz o sposobach wykorzystania drewna.

Po wspólnie spędzonym tygodniu każdemu dziecku Rada Starszych szczepu Czarne Pióra nadała nowe, indiańskie imię odzwierciedlające jakąś cechę osobowości, charakteru  czy umiejętności.

Organizator składa serdeczne podziękowania osobom i instytucjom, których wsparcie umożliwiło zorganizowanie wakacyjnych zajęć „Bardzo dziki Zachód”.

 

ZA WSPARCIE MATERIALNE I FINANSOWE:

Burmistrzowi Lewina Brzeskiego Panu Arturowi Kotarze,

Tartakowi w Przeczy;

 

ZA UDOSTĘPNIENIE OBIEKTU:

LZS „Błękitni” Przecza;

 

ZA OSOBISTE ZAANGAŻOWANIE PRZY REALIZACJI PROJEKTU:

Radnemu Rady Miejskiej w Lewinie Brzeskim Panu Stefanowi Kachlowi,

Radnemu Powiatu Brzeskiego Panu Adamowi Dziaskowi,

Kierownikowi Mlekolandu Panu Krzysztofowi Łosiowi,

Leśniczemu Panu Lotarowi Wiercimokowi,

Leśniczemu Panu Markowi Jankowskiemu,

Panu Bogdanowi Kasiubie,

Rodzicom uczestników;

 

ZA POMOC W OPIECE NAD GRUPĄ I AKTYWNE UCZESTNICTWO W ZABAWIE:

Pani Monice Kasiubie,

Oli Kasiubie,

Agacie Kasiubie,

Julii Kasiubie,

Piotrowi Kurdzielowi.

 

Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl