×
Wyszukaj w serwisie
×

Wakacyjny Tydzień z Biblioteką 2015

Wakacje to czas, gdy dzieci, wolne od szkolnych obowiązków, poszukują aktywnych form wypoczynku, aby się nie nudzić. Uczestnicy Wakacyjnego Tygodnia z Biblioteką, który zakończył się ostatniego dnia lipca, nie mieli czasu na nudę, dzięki licznym atrakcjom, które Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim przygotowała z myślą o młodych czytelnikach.

Początek wakacji z biblioteką był magiczny, a to za sprawą tematu zajęć, jakim był Harry Potter, bohater popularnej serii powieści fantasy dla młodzieży. Na kilka godzin dzieci zostały przeniesione w świat czarów i magii opisany w siedmiu książkach autorstwa J.K Rowling. Uczestnicy mieli okazję założyć na głowę Tiarę Przydziału, wypić niezbyt smaczny eliksir wielosokowy, zagrać w quidditcha, a także pomóc Hagridowi w schwytaniu stada pająków. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały zasłużony tytuł niemugoli, a za zarobione w czasie zajęć sykle zrobiły zakupy w sklepiku ze słodyczami czarodziejów.

Po wtorkowej wizycie w opolskim kinie, nadszedł dzień, którego bohaterami były sieciaki, sympatyczne dzieciaki, które pomagają swoim rówieśnikom unikać groźnych sieciuchów i tym samym bezpiecznie korzystać z Internetu. Pierwszym zadaniem dzieci było odszukanie grupki sieciaków na terenie Lewina Brzeskiego, w czym pomogły nowe technologie. Odnalezione postacie stały się bohaterami krótkich scenek, które uczestnicy odegrali podczas pikniku w bibliotece. Scenki te pomogły dzieciom w sformułowaniu głównych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Zdobytą wiedzę dzieci mogły sprawdzić podczas sieciakowo-internetowego kwizu. Trzeci dzień wakacji zamknęły zabawy na świeżym powietrzu stanowiące alternatywę dla Internetu i gier komputerowych. Zajęcia odbyły się z wykorzystaniem materiałów, które biblioteka otrzymała od Fundacji Orange.

Główną atrakcją kolejnego dnia było zwiedzanie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, której nowoczesne oblicze zrobiło na dzieciach ogromne wrażenie. Młodym czytelnikom z Lewina spodobał się piękny budynek, w którym mieści się biblioteka, bogata mediateka, kolorowo wyposażony oddział dziecięcy oraz nowoczesne urządzenia umożliwiające samodzielne oddanie i wypożyczenie książek. W oddziale dla dzieci czekała na zwiedzających niespodzianka w postaci zabaw ruchowych poprowadzonych przez profesjonalnego animatora. Przed powrotem do domu dzieci miały okazję podziwiać Opole z innej perspektywy, bo z pokładu statku „Opolanin” podczas prawie godzinnego rejsu po rzece Odrze.

Ostatni dzień obfitował w zabawy ruchowe pod chmurką. Grupka młodych czytelników wybrała się na trawniki lewińskich Błoni przy Nysie Kłodzkiej, gdzie na wstępie rozegrane zostały zawody sportowe na wesoło. Potem drużyny wygranych i przegranych bawiły się wspólnie w najróżniejsze gry i zabawy na trawie z wykorzystaniem piłek, szarf, a przede wszystkim mięśni dziecięcych nóg i rąk.

Wszystkim dzieciom dziękujemy za aktywne uczestnictwo w tygodniu z biblioteką i życzymy równie aktywnego ostatniego miesiąca wakacji.

Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl