×
Wyszukaj w serwisie
×

Z Biblioteką przez Europę

Corocznie w czasie wakacji Filia Biblioteczna w Skorogoszczy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców organizując wakacyjne zajęcia dla dzieci.  Zajęcia tegoroczne pod hasłem „Z Biblioteką przez Europę” odbyły się w ostatnim tygodniu lipca.

Każdego dnia uczestnicy odwiedzili inny europejski kraj zdobywając o nim informacje, poznając ciekawostki. Każdego dnia zaplanowano dla dzieci inną atrakcję, powiązaną tematycznie z określonym krajem.

Pierwsze kroki skierowano do Wielkiej Brytanii. Dzieci uczestniczące w zajęciach zostały zapoznane z genezą powstania charakterystycznej flagi Zjednoczonego Królestwa, poznały ciekawostki wyróżniające tej kraj spośród innych oraz najbardziej rozpoznawalne zabytki. W czasie „wizyty” w Wielkiej Brytanii bawiono się i rozmawiano po angielsku. Atrakcją dnia była wizyta strażaków z OSP w Skorogoszczy – pana Szymona Buwaja oraz Kamila Matrasa, którzy przyjechali wozem strażackim. Na początku spotkania ze strażakami dzieci zyskały sporo teoretycznych informacji o działaniach straży pożarnej i o sprzęcie. Później natomiast miały okazję poznać w praktyce pracę strażaka. Pierwszy dzień wakacyjnych zajęć zakończyła strażacka sesja zdjęciowa.

We wtorek dzieci udały się z wizytą do Francji. Tam wysłuchały Marsylianki, dowiedziały się czym była i dlaczego wybuchła Rewolucja Francuska. Poznały biografię Marii Skłodowskiej-Curie oraz efekty jej pracy. Niespodzianką dla dzieci była wizyta gości z Francji – pani Małgorzaty Gąsowskiej-Lotz oraz Jean‘a Lotz. Spotkanie obfitowało w ciekawostki o Francji np. dlaczego Francuzi jedzą żaby oraz ślimaki, dlaczego we Francji nic nie kupimy w godzinach południowych itp. Uczestnicy zajęć zachwyceni byli melodią języka francuskiego i ze śmiechem słuchali dykteryjek o perypetiach francuskich uczniów. Podsumowaniem francuskiego dnia było spotkanie z dr Beatą Gąsowską-Bajger, pracownikiem akademickim z Uniwersytetu Opolskiego. Pani doktor przeprowadziła z dziećmi serię doświadczeń chemicznych z zastosowaniem substancji powszechnie dostępnych w każdym domu.

Środa była dniem czeskim. Podczas odwiedzin u naszych południowych sąsiadów skupiono się na polsko – czeskich zawiłościach językowych. Królowały zabawy lingwistyczne i łamańce językowe. Natomiast punktem kulminacyjnym dnia była wizyta w Stajni Koni Wyścigowych pana Romana Piwko w Skorogoszczy. Gospodarz chętnie oprowadzał po terenie snując opowieści o historii Stajni, o poszczególnych koniach i sukcesach. Opowiedział dzieciom o koniu Intensie pochodzącym ze skorogoskiej hodowli, który zdobył tak wiele nagród, że swego czasu został ogłoszony koniem roku. Pan Roman przybliżył dzieciom temat jeździectwa ukazując różne aspekty tego pięknego sportu. Opowiadał o wyścigach i gonitwach m.in. o niezwykle niebezpiecznej Wielkiej Pardubickiej.

W czwartek uczestnicy zajęć przenieśli się do Niemiec. Tam odwiedzili fabrykę miśnieńskiej porcelany, gdzie poznali elementy charakterystyczne dla miśnieńskich wyrobów oraz sygnaturę, po których łatwo je rozpoznać. Później spróbowali swoich sił w malowaniu porcelany pod okiem pani Wandy Szwajcowskiej, na co dzień zajmującej się rękodziełem. Dzieci przekonały się, że ta trudna sztuka wymaga skupienia, koncentracji i pewnej ręki. Własnoręcznie pomalowane filiżanki będą ciekawą pamiątką wizyty w Niemczech. Po zajęciach z malowania porcelany trzeba było koniecznie dać upust nagromadzonej energii. Dlatego też w dalszej części dnia zaplanowano zajęcia sportowe w parku.

Tematem ostatniego dnia wakacyjnych zajęć była Polska. Jako, że koniec lipca to czas żniw, postanowiliśmy rozmawiać o zbożu. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się o zastosowaniu poszczególnych gatunków zbóż, o drodze jaką odbywa zboże z pola na nasza stoły, poznali historię chleba. Niespodzianką dnia była wizyta w piekarni Państwa Łubowskich w Skorogoszczy. Na miejscu właściciel oprowadził grupę po piekarni opowiadając o przeznaczeniu poszczególnych sprzętów i wypieku chleba. Każdy musiał przejść „chrzest piekarski” próbując odrobinę świeżych piekarskich drożdży. Dla uczestników niezapomnianą atrakcją było pieczenie ciastek. Przygotowano dla nich ciasto kruche, które należało wywałkować, wykroić foremkami i upiec w chlebowym piecu. Tym sposobem dzieci wypiekły sześć blach ciastek, które na zakończenie spotkania pan Łubowski zapakował w pudło i wręczył dzieciom. Prosto z piekarni cała grupa udała się na teren posesji państwa Grażyny i Dariusza Zięba, gdzie członkowie TRL Zielony Most ze Skorogoszczy przygotowali dla dzieci ognisko i poczęstunek. Podczas pożegnalnego spotkania chętne dzieci mogły podziwiać panoramę Skorogoszczy z punktu widokowego na wieży ciśnień.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzorową postawę i zachowanie podczas zajęć. Mamy nadzieję, że na długo pozostaną w Waszej pamięci radosne wspomnienia ze wspólnie spędzonego czasu. Do zobaczenia w bibliotece!

ORGANIZATOR SERDECZNIE DZIĘKUJE:

za wsparcie materialne:

 • TRL „Zielony Most”;

za wsparcie organizacyjne:

 • TRL „Zielony Most”,
 • PSP w Skorogoszczy,
 • PP w Skorogoszczy,
 • OSP w Skorogoszczy,
 • Piekarni Łubowscy ze Skorogoszczy,
 • Stajni Koni Wyścigowych R. Piwko ze Skorogoszczy,
 • Państwu G. D. Zięba,
 • Pani W. Szwajcowskiej,
 • Pani B. Gąsowskiej-Bajgier,
 • Kasi Żmudzie.

Ponadto za pomoc w opiece nad grupą dziękujemy:

 • Nauczycielom PSP w Skorogoszczy: Pani R. Fiałce i Pani A. Nazimek;
 • Członkom stowarzyszenia TRL „Zielony Most”: Pani E. Szewczuk, Pani S. Piątek, Pani G. Ziębie, Pani M. Kałamarz.

Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl