×
Wyszukaj w serwisie
×

Narodowe Czytanie „Lalki” w Lewinie Brzeskim

5 września 2015 roku kilkaset miast w całej Polsce połączyło jedno wyjątkowe wydarzenie – Narodowe Czytanie. Akcja ta podczas swej czwartej odsłony pozwoliła Polakom przenieść się w minioną epokę dzięki „Lalce” Bolesława Prusa, która w tym dniu była najchętniej czytaną książką również w Lewinie Brzeskim.

W warszawskim Ogrodzie Saskim wysoką rangę akcji ogólnopolskiego czytania zapewniła obecność Pary Prezydenckiej. Lewiński rynek, który w sobotnie południe przekształcił się w centrum Narodowego Czytania w gminie Lewin Brzeski, również gościł znamienite osobistości. Interpretację pierwszych dwóch rozdziałów powieści zaprezentowali przedstawiciele władz naszej gminy, otwierając tym samym ogólnopolskie wydarzenie pod lewińskim ratuszem. Dzięki aktywnemu uczestnictwu zaproszonych gości, nie było minuty, aby w godzinach trwania akcji nie rozbrzmiewały słowa zapisane na kartach „Lalki”.

Możliwość zrelaksowania się na słuchaniu fragmentów powieści stanowiło główną atrakcję Narodowego Czytania w naszym mieście, ale nie jedyną. Bardziej dociekliwi mogli poszerzyć swoją wiedzę o autorze „Lalki” i jego literackiej spuściźnie dzięki przygotowanej na tę okazję wystawie tematycznej. Wśród najmłodszych uczestników największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty wykonywania laleczek i kukiełek w plenerze. Wielu przybyłych gości przyniosło ze sobą własne egzemplarze powieści, aby otrzymać na nich pieczątkę upamiętniającą tegoroczne Narodowe Czytanie. Podczas przerwy w czytaniu bibliotekarze przedstawili inscenizację humorystycznie streszczającą obszerną fabułę powieści, dzięki której na krótką chwilę zrzucony został płaszczyk wzniosłości i powagi.

Organizatorem Narodowego Czytania w Lewinie Brzeskim była Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna, która pragnie podziękować wszystkim tym, którzy swoim zaangażowaniem sprawili, że drugie Narodowe Czytanie w Lewinie Brzeskim można uznać za bardzo udane.

Bibliotekarze serdecznie dziękują wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w akcji Narodowego Czytania i odczytali fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa:

Burmistrzowi Lewina Brzeskiego – Panu Arturowi Kotarze,

Z-cy Burmistrza Lewina Brzeskiego – Panu Dariuszowi Struskiemu,

Przewodniczącemu Rady Miejskiej Lewina Brzeskiego – Panu Waldemarowi Włodkowi,

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łosiowie – Pani Beacie Hargot z córką,

Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 2 w Lewinie Brzeskim – Pani Dorocie Mościckiej,

Nauczycielce Szkoły Podstawowej w Skorogoszczy – Pani Róży Fiałce,

Nauczycielce Gimnazjum w Skorogoszczy – Pani Katarzynie Zemełko oraz uczennicom: Martynie Szczypce i Alicji Stachnik,

Pani Renacie Pawlus – pedagog szkolnej, reprezentującej Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Skorogoszczy,

Wychowawcom z Domu Dziecka w Skorogoszczy – Pani Grażynie Wójcik-Zięba oraz Pani Ewie Orłowskiej,

Uczniom Gimnazjum w Lewinie Brzeskim: Julii Mazur, Aleksandrze Jach, Katarzynie Siomka, Emilii Kleparskiej, Agacie Kurtasz, Paulinie Michałkiewicz, Oliwii Owczarek, Patrykowi Polakowi, Angelice Grajczyk, Kamili Kondel, Wiktorii Kozibroda, Julii Litewce, Jakubowi Joniakowi, Piotrowi Granatowskiemu, Magdalenie Konopackiej oraz ich opiekunom – nauczycielom: Pani Krystynie Pańpuch i Pani Jolancie Łuczyńskiej,

Pani Paulinie Kowalskiej.

Organizatorzy pragną również podziękować Dyrektorowi i Pracownikom Domu Kultury oraz Urzędowi Miejskiemu za pomoc przy organizacji imprezy.

Szczególne podziękowania należą się tym, którzy w dniu 5 września 2015 roku przyszli pod ratusz w Lewinie Brzeskim i przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

 

 

Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl