×
Wyszukaj w serwisie
×

Uroczyste obchody 97. rocznicy odzyskania niepodległości

Dzień 11 listopada to dla wszystkich Polaków bardzo ważna data. Widać to chociażby po ilości flag wywieszonych w oknach i na budynkach. Właśnie tego dnia wiele osób idzie podziękować za odzyskanie niepodległości do świątyni lub spędza ten czas z najbliższymi.

 Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Lewinie Brzeskim rozpoczęły się o godzinie 17:00 na placu przed kościołem pw. Najświętszej Maryi Panny w Lewinie Brzeskim. Wydarzenie to zgromadziło wielu parafian.

 Tegoroczne święto było również żywą lekcją historii. Okazją do świętowania było uczczenie nadania imienia dla ronda w Lewinie Brzeskim, imieniem wielkiego patrioty - rotmistrza Witolda Pileckiego, jako podziękowanie za wierną służbę Ojczyźnie.

 Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów Ochotniczej Straży Pożarnej w Lewinie Brzeskim, Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim, Gimnazjum w Lewinie Brzeskim, oraz Związku Kombatantów. Po wprowadzeniu sztandarów odśpiewano hymn państwowy.

 By oddać hołd pamięci tych pokoleń, które walczyły o odbudowę niepodległej Polski pod tablicą „Pamięci żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego z lat 1939-1956” zostały złożone wieńce i kwiaty. W imieniu swoim, mieszkańców, radnych rady Miejskiej oraz całej społeczności gminnej wieniec złożył Burmistrz Lewina Brzeskiego wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej. W imieniu Stowarzyszenia Złotego Lwa wieniec złożyli delegaci – prezes stowarzyszenia Tomasz Greniuch wraz z Panią Małgorzatą Świrydowicz.

 W imieniu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych kwiaty złożyła również przedstawicielka związku kombatantów z Lewina Brzeskiego, Pani Stefania Durkalec.

Dalsza część obchodów Święta Niepodległości odbyła się w świątyni, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Mszy Świętej przewodniczył ks. Proboszcz Krzysztof Dudojć. Wraz z nim nabożeństwo odprawiali: ks. wikariusz Tomasz Backer, ks. rezydent Stefan Dombaj oraz ks. Marcin Werczyński z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski we Wrocławiu-Klecinie, uprzedni wikariusz w Lewinie Brzeskim.

 Po Mszy Świętej odbyła się uroczysta akademia, zorganizowana przez uczniów z Gimnazjum w Lewinie Brzeskim pod opieką polonistki – Pani Joanny Łuczyńskiej. Montaż słowno-muzyczny obejmujący historię zmagań Polaków o odzyskanie niepodległości, przeplatany był nostalgicznymi utworami wykonywanymi przez scholę  „Światłość” z Lewina Brzeskiego

 W czasie akademii wykorzystano prezentację multimedialną dostosowaną tematycznie do treści przedstawienia.

 Po akademii prelekcję nt. wybitnego patrioty i działacza polskiego pułkownika Witolda Pileckiego wygłosił ks. Marcin Werczyński a mowę nt. nadania nazwy dla ronda w Lewinie Brzeskim wygłosił Burmistrz Lewina Brzeskiego, Artur  Kotara .

 Zwieńczeniem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych, przygotowany przez artystów – Małgorzatę Kulińską i Janusza Tekiela z Miejsko-Gminnego Domu Kultury.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tak wzniosłego wydarzenia.

Zapraszamy do galerii zdjęć z uroczystości.