×
Wyszukaj w serwisie
×

Biblioteka pełna przedszkolaków

Listopad bieżącego roku był miesiącem, w którym Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim zanotowała znaczny wzrost odwiedzin przedszkolaków. Wszystko z powodu nowej odsłony projektu „Przedszkolaki  - zaczytane dzieciaki”, który od czterech lat swojego istnienia realizuje szczytny cel, jakim jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci.

Projekt łączy w sobie zajęcia tematyczne w bibliotece oraz konkursy czytelnicze zachęcające dzieci do odwiedzania biblioteki w charakterze czytelnika. Pieczę nad zaproszonymi gośćmi sprawują Kubuś Puchatek, Prosiaczek i Maleństwo, którzy w tym roku przedszkolnym towarzyszą dzieciom z różnych grup wiekowych podczas poznawania historii książki, zagłębiania się w poezję dla najmłodszych oraz stawiania pierwszych kroków w bibliotece. Zaproszenie do uczestnictwa w zajęciach przyjęły wszystkie grupy przedszkolne z obydwu placówek w Lewinie Brzeskim.

Motylki, Tygryski i Żabki, czyli najstarsze przedszkolaki, poznawały z Kubusiem Puchatkiem historię pisma. Dzieci zostały zabrane w bardzo długą podróż, której celem był współczesny alfabet. Dzieci poznały dawne techniki zapisywania informacji, wśród nich pismo supełkowe, którego ideę pomógł uczestnikom zrozumieć Słoń Trąbalski. Odciskając różne kształty w plastelinie z użyciem kawałka trzciny dzieci uczyły się, na czym polegało pismo klinowe. Z użyciem piktogramów i ideogramów dzieci bez znajomości liter były w stanie odczytać całe zdania. Wielką radochę sprawiło małym uczestnikom pisanie i malowanie po ścianach, jako odwzorowanie prehistorycznych rysunków naskalnych.

Grupy średniaków - Biedronek, Kotków i Kaczuszek - uczestniczyły w zajęciach „Gramy w zielone z Prosiaczkiem”. Utworem przewodnim spotkań był wierszyk Tadeusza Śliwiaka „Zakochana żaba”, który był zapowiedzią zabaw wyłącznie kolorem zielonym. Dzieci między innymi malowały na zielono bez dostępu do zielonej farby, przejechały się zielonym autobusem oraz spędziły miłe chwile w Zielonej Krainie, gdzie jako małe żabki skakały, pływały i tańczyły.

Pierwsze zetknięcie z biblioteką świeżo upieczonych przedszkolaków z grupy Motylków i Misiów odbyło się  podczas krótkich wizyt bibliotekarza w przedszkolach. Podczas tych zajęć dzieci dowiedziały się paru ciekawostek o bibliotece. Potem, pomimo ponurej listopadowej aury za oknem, dzieci zostały wprowadzone w radosne nastroje dzięki bohaterce odczytanego opowiadania - bardzo głodnej gąsienicy, która przemieniła się w pięknego motyla. Na pożegnanie dzieci pomogły gąsienicy założyć na nóżki kolorowe obuwie.

Wszystkie dzieci zapraszamy do biblioteki i zachęcamy do brania udziału w konkursach dla przedszkolaków.

Więcej zdjęć na stronie internetowej www.biblioteka-lewinbrzeski.pl