×
Wyszukaj w serwisie
×

Uwaga na naciągaczy

Łatwowierność, naiwność a czasami niewiedza może doprowadzić do wielkiej tragedii. Oszustwa i wyłudzenia zdarzają się coraz częściej. Niestety dotykają również mieszkańców naszej gminy.

Ostatnio najpopularniejsze formy wyłudzenia pieniędzy, czy danych to metoda na wnuczka, urzędnika albo policjanta. W dużej mierze dotyczą one osób starszych, nieświadomych zagrożenia.

Na terenie naszej gminy miał miejsce bardzo niebezpieczny przypadek wyłudzenia.

Przykład: Starsza osoba odbiera telefon od osoby, która przedstawia się jako członek rodziny. Bardzo wiarygodnie prowadzi rozmowę, aby nieświadome nakierować ofiarę na podanie imienia bliskiego. Rzekomy "bliski" informuje, że pilnie potrzebuje pieniędzy, ponieważ spowodował wypadek, miał wypadek, czy też został okradziony itp.  Osoba przerażona tonem rozmowy robi wszystko, by jak najszybciej zdobyć potrzebne pieniądze. Zgadza się również przekazać pieniądze przez rzekomego kuriera czy znajomego, ponieważ on sam obecnie nie może przyjechać. W ten sposób ludzie dają się nabrać i tracą oszczędności całego życia. 

Aby nie zostać ofiarą takiego przestępstwa należy działać z rozwagą i nie ulegać emocjom. Taką informację należy ZAWSZE skonsultować z innymi członkami rodziny. Należy również bezwzględnie zawiadomić policję!

Więcej na: http://www.zyjbezpiecznie.policja.pl/zb/kradziez/55666,Uwazaj-na-quotwnuczkaquot.html

Kolejnym groźnym przykładem, jest przykład wyłudzenia danych osobowych.

Kobieta w wieku ok. 40 lat, puka do domów starszych osób, podając się za pracownika Urzędu Miejskiego z ramienia Mniejszości Niemieckiej i proponuje załatwienie dodatków do rent i emerytur. W rzeczywistości chodzi o wyłudzenie danych osobowych na potrzeby wzięcia kredytu. Osoby zwabione możliwością zdobycia dodatkowych środków okazują wszystkie dokumenty, podpisują bez uprzedniego czytania fikcyjne umowy, przekazują pełnomocnictwa. W rezultacie mogą stać się posiadaczami kredytu, o którym nie będą mieli pojęcia.

Uważajmy na obce osoby, które pod pretekstem załatwienia dodatków do rent i emerytur wpraszają się do naszego domu i proszą o okazanie dokumentów, odcinków rent czy emerytur. W rzeczywistości chodzi o wyłudzenie danych. Prosimy o rozwagę i nie wpuszczanie do naszych domów nieznanych nam osób. Nie należy również nikomu podawać telefonicznie danych dotyczących naszego domu, zgromadzonych środków pieniężnych albo danych o członkach rodziny. Oszust na pewno to wykorzysta. Zasada ograniczonego zaufania przede wszystkim. 

W celu upewnienia się, czy dana osoba jest wiarygodna, można poprosić o pokazanie identyfikatora lub legitymacji a następnie zweryfikować telefonicznie dane tej osoby w pracy, którą reprezentuje.

Ważne jest również, aby nie przekazywać nikomu żadnych sum pieniędzy lub innych wartościowych danych. W razie zagrożenia lub ujawnienia przestępstwa należy jak najszybciej zawiadomić policję, dzwoniąc na numery 997 i 112.