×
Wyszukaj w serwisie
×

„Europa pełna baśni’ – kolejne spotkanie dla pierwszoklasistów

W pierwszych tygodniach grudnia Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim znowu gościła pierwszoklasistów z lewińskiej podstawówki w ramach projektu „Europa pełna baśni”... czyli pierwszaki w bibliotece.

Było to drugie spotkanie, w którym uczniowie zwiedzają Europę czytając baśnie, poznając kulturę, zabytki i ciekawostki innych krajów. Tym razem dzieci poznały kraj naszych zachodnich sąsiadów czyli Niemcy. Na bibliotecznej mapie Europy pojawiła się nazwa kolejnego państwa, jego stolica i flaga. Nie zabrakło ciekawych informacji o tym kraju, m.in. o najważniejszych zabytkach, znanych osobach, wynalazkach i innych ciekawostkach związanych np. ze szkołą. Okazało się, że niemieccy uczniowie najbardziej cieszą się z „jedynki”, a nie jak w Polsce z „szóstki”. Była też okazja do poznania kilku zwrotów w języku niemieckim, po spotkaniu prawie każdy już umiał przywitać się i pożegnać w tym języku. Z entuzjazmem mała „orkiestra symfoniczna” odegrała V symfonię - Ludwiga van Beethovena, a  po muzycznej uczcie pierwszoklasiści wyruszyli  w podróż po bibliotece niemieckimi autami.     

Oczywiście nie mogło zabraknąć baśni, tym razem była to bajka braci Grimm „O bohaterskim krawczyku”.  Aby ostudzić nieco emocje związane z poznawaniem nowego kraju Europy, w czytelni, każdy z uczniów musiał wykazać się spostrzegawczością i odszukać na otrzymanych planszach wszystkie przedmioty zaczynające się na głoskę „N”.

Z Niemiec przywędrował też zwyczaj ubierania choinki, więc na zakończenie spotkania każdy mógł samodzielnie wyciąć i przyozdobić swoje świąteczne drzewko. Już wkrótce pierwszaki wybiorą się znowu w „podróż”, aby poznać zwyczaje, zabytki oraz baśnie kolejnego kraju Europy.

 

 

Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl