×
Wyszukaj w serwisie
×

Wieczór kolęd w Łosiowie

Nasze polskie kolędy – jakże słusznie zaliczane w poczet skarbów narodowych - od wielu  wieków towarzyszą nam Polakom. Śpiewane  w rodzinnych domach przy świątecznych stołach, obecne w czasie wojen, kiedy towarzyszyły żołnierzom na frontach, w czasach zaborów gdy stawały się wyznacznikiem polskości, i na dalekiej Syberii, kiedy nucone przez zesłańców dawały im namiastkę rodzinnego domu.

Pierwsze teksty kolęd spotykamy już w średniowiecznych kantyczkach. Czy tworzone  przez najwybitniejszych poetów polskich czy też spontanicznie układane  przez prostych ludzi, zawsze miały wartość najwyższą, bo łączyły pokolenia. I tak zostało do dziś. Wszystkim nam się kojarzą z dzieciństwem, z rodzinnym domem: tym obecnym i nierzadko tym zostawionym gdzieś daleko.

W niedzielę 20 grudnia 2015 r. ponad 150 mieszkańców Łosiowa przybyło do Domu Kultury na Wieczór Kolęd, by  we wspólnym, międzypokoleniowym śpiewaniu znów poczuć  magię nadchodzących

Świąt Bożego Narodzenia.

 Tegoroczne kolędowanie rozpoczęli najmłodsi Łosiowianie. Najpierw dzieci z łosiowskiego Przedszkola wystąpiły z programem jasełkowym i wiązanką pięknie wykonanych kolęd. Następnie przedstawiły swój program kolędniczy nieco starsze dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łosiowie, jak zawsze po mistrzowsku przygotowane przez nauczycielkę panią Teresę Gabruk.

Gromkimi brawami zostali powitani na scenie nasi mali artyści z amatorskiego zespołu teatralnego APLAUZ, który powstał pod koniec listopada tego roku i , mimo tak krótkiego czasu, na przekór trudnościom, już  wystąpił z powodzeniem podczas Wieczoru Kolęd.  Pani Sandrze Pankiewicz z Opola  założycielce i instruktorce zespołu gratulujemy udanego debiutu i życzymy wielu sukcesów i satysfakcji w pracy z zespołem.

W plejadzie kolędników nie zabrakło naszego lokalnego zespołu „Łosiowianie”  pod kierunkiem  instruktora Janka Leśkiewicza. Zespół w swoim stylu, na kilka głosów, zaśpiewał znane i lubiane kolędy i pastorałki.

Z Lewina Brzeskiego  przyjechała, jako szczególny gość, pani Małgorzata Kalińska, która oprócz kolęd wykonała kilka słynnych arii operetkowych. Pani Małgosia w tym roku występowała na licznych przeglądach i festiwalach, między innymi w Warszawie, Opolu, we Wrocławiu, brała udział w  koncertach okolicznościowych i charytatywnych. Została zaproszona do Doniecka w Rosji na jubileuszowy festiwal poświęcony twórczości Anny German.  Było nam bardzo miło gościć ją w Łosiowie, po sąsiedzku, na naszej imprezie.

Rada Sołecka i Towarzystwo Miłośników Łosiowa i Okolic dziękują zespołom i solistom za piękne kolędowanie. Szczególne podziękowanie składamy paniom , które zechciały przygotować naszą młodzież.

Dziękujemy lokalnym przedsiębiorcom, którzy wspomogli nas  finansowo:

Marianowi Olejnikowi i Stanisławowi Krawcowi z FIRMY AGROPOL

Maciejowi Majchrowskiemu z Zakładu Rolno - Usługowego JANÓW

Dziękujemy Wam, tak licznie przybyłym  mieszkańcom Łosiowa za wspólnie spędzony wieczór,  pragniemy Wam złożyć życzenia ciepłych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz samych sukcesów w nadchodzącym Nowym 2016 Roku.

Ludwika Chojnacka