×
Wyszukaj w serwisie
×

Zagospodarowanie terenu wypoczynku letniego w Lewinie Brzeskim

Dostrzegając walory rekreacyjne terenów pożwirowych w Lewinie Brzeskim i znając zapotrzebowanie mieszkańców na  rozwój infrastruktury, umożliwiającej spędzanie czasu w sposób aktywny i jednocześnie bezpieczny, złożyłem do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego wniosek o środki pomocowe na realizację inwestycji poprzez stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Opolszczyzna, którego członkiem jest Gmina Lewin Brzeski. Wniosek został pozytywnie oceniony i Gmina Lewin Brzeski uzyskała zgodę na dofinansowanie rozbudowy starej plaży ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007-2013.

Inwestycja ta podjęta została głównie z myślą o dzieciach i młodzieży, ale również i osobach starszych, bo ma na celu zwiększenie aktywności wśród społeczności gminy, stwarzając komfortowe warunki do wypoczynku i rekreacji.

Teren przeznaczony do kąpieli w Lewinie to nie tylko czysta woda i strzeżona przez ratowników plaża, ale również bogata infrastruktura, zbudowana ze środków pozyskanych z projektu. W ramach realizowanego zadania powstało boisko do siatkówki plażowej i boisko trawiaste, a specjalnie z myślą o najmłodszych - plac zabaw, z wieżą, zjeżdżalnią i huśtawkami. Starsi mogą aktywnie spędzić czas korzystając z zielonej siłowni na wolnym powietrzu, mając do dyspozycji 11 urządzeń treningowych. Młodzież może aktywnie wypoczywać, korzystając ze zbudowanego zgodnie z nowoczesnymi standardami skatepark-u. Całość infrastruktury uzupełniona została nowo wybudowanymi toaletami, powstała wiata z ławkami, układy ścieżek pieszo-rowerowych oraz droga dojazdowa. W ramach przedsięwzięcia wybudowano pomost rekreacyjny, liczący 126 m długości i oddalony od brzegu na odległość 40 m, wymieniono także piasek na plaży i pod lustrem wody, przeznaczonej jako miejsce do kąpieli.

Modernizacja objęła również oświetlenie i monitoring terenu, a zewnętrzne trasy spacerowe powiązano z wewnętrznym układem komunikacyjnym kąpieliska.  

Całkowity koszt inwestycji to 1.895.715,01 zł. Dofinansowanie w ramach projektu PO Ryby 2007-2013 zamknęło się kwotą 927.771,00 zł. W ramach środków własnych wyasygnowałem z budżetu Gminy Lewin Brzeski 967.944,01 zł.

Zagospodarowanie terenu kąpieliska pozwoliło wypromować oraz podnieść prestiż miasta w oczach odwiedzających nas turystów. Zagospodarowany teren stanowi idealne miejsce do spędzania wolnego czasu. Gmina stawia na aktywność ruchową, która jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Powstanie terenu rekreacyjnego przy żwirowni przyczyniło się niewątpliwie do napływu turystów do Lewina Brzeskiego.

Na miejscu starej żwirowni powstał nowoczesny kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, przystosowany do wzrastających wymagań odwiedzających nas turystów. 

plaza.jpeg