×
Wyszukaj w serwisie
×

VI Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dzień 1 marca obchodzony jest w Polsce od 2011 roku jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jego celem jest przywracanie pamięci i oddanie hołdu tym, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o niepodległą i demokratyczną Polskę. 

Pamięć o żołnierzach w sercach naszych mieszkańców jest żywa i wciąż pielęgnowana. W roku 2015 w Lewinie Brzeskim odsłonięta została pamiątkowa tablica, poświęcona żołnierzom i działaczom walczącym o niepodległość Polski w latach 1939-1956. Końcem roku 2015 rondo w Lewinie Brzeskim otrzymało imię „ Witolda Pileckiego”, jednego z niezłomnych.

W dniu dzisiejszym, mimo niekorzystnej pogody, w samo południe na placu kościelnym przed kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lewinie Brzeskim zebrali się mieszkańcy Lewina, dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjalna, aby swoim uczestnictwem w modlitwie upamiętnić ten dzień i podziękować wszystkim "Wyklętym", walczącym o niepodległą Polskę.

Burmistrz Artur  Kotara oraz uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum złożyli kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą cichociemnych.

Burmistrz przywitał i podziękował wszystkim zebranych, za to że pamiętają o bohaterach narodu a także zachęcił młodych ludzi do pielęgnowania tradycji patriotycznych w swoich rodzinach. Krótką historię niezłomnych przedstawił ks. proboszcz Krzysztof Dudojć, który  następnie poprowadził spotkanie modlitewne.

   

 

Po spotkaniu modlitewnym Burmistrz, z-ca burmistrza oraz ks. proboszcz udali się na pobliski cmentarz parafialny, aby pomodlić się, zapalić znicz i złożyć kwiaty na grobie "Cichociemnego", porucznika Kazimierza Niepli, ps. „Kawka”, zmarłego w 1968 roku mieszkańca Lewina Brzeskiego.