×
Wyszukaj w serwisie
×

50 lat działalności kulturalnej "Miniaturek"

Końcem maja obchodziliśmy Dzień Działacza Kultury. Święto to jest dobrą okazją aby wspomnieć o działającym niegdyś na terenie gminy Ludowym Zespole Kameralnym „Miniaturki”, obchodzącym w tym roku 50 –lecie swojego istnienia.

Zespół ten  powstał jesienią 1966 roku przy Miejskim Domu Kultury w Lewinie Brzeskim. Istniał i działał w różnych, zmieniających się składach przez ponad 30 lat. rezentując publiczności folklor Śląska Opolskiego i Rzeszowszczyzny, kolędy, pieśni religijne, ballady i polskie utwory muzyki dawnej. Podczas istnienia zespół zdobył szereg nagród, wyróżnień i osiągnięć.

"Miniaturki" koncertowały w kraju i za granicą, nagrały kilkaset utworów. Zaczęto od kolędowania, potem były śląskie pieśni ludowe, ballady do tekstów poetyckich, a od później również pieśni religijne.

Od kilkunastu lat tradycje "Miniaturek" są podtrzymywane przez Muzykującą Rodzinę Kosińskich, w której prym wiedzie pan Marian Kosiński i członkowie jego rodziny. Pan Marian Kosiński obchodzi w tym roku 60-lecie pracy na rzecz rozwoju kultury.

Z tej okazji składam serdeczne podziękowania za wieloletnią aktywność kulturalną i społeczne zaangażowanie w popularyzację ludowej kultury muzycznej.

Chciałbym Panu i "Miniaturkom" w imieniu własnym i całej lokalnej społeczności serdecznie podziękować za lata twórczej pracy na rzecz naszego dziedzictwa kulturowego.

Dziękuję za pasję w krzewieniu tej kultury wśród mieszkańców naszego miasta oraz za niezłomny trud w wychowaniu wielu młodych muzyków.

Wyrażając swoją wdzięczność za zaangażowanie, życzę wielu sukcesów, dalszej aktywności i powodzenia w realizacji życiowych zamierzeń.

Z poważaniem,

Burmistrz Artur Kotara

Najbardziej znane utwory Zespołu "Miniaturki"

https://www.youtube.com/playlist?list=PLtNUNvoh92nUiqTfjEygV8f82jXFRnn9b