×
Wyszukaj w serwisie
×

2016 rok

W ostatnim tygodniu lipca 18-osobowa grupa młodzieży z gminy Lewin Brzeski wraz z opiekunami oraz delegacją oficjalną naszego Urzędu i lewińskiej Szkoły Podstawowej wyjechała do zaprzyjaźnionej węgierskiej gminy Szegvar. Młodzież w trakcie tygodniowej wymiany gościła u węgierskich rodzin, co pozwoliło im dokładniej poznać codzienne zwyczaje Węgrów.  

Wymiany młodzieży to jeden z elementów rozwijanej z powodzeniem od 1997 roku partnerskiej współpracy pomiędzy samorządami gmin Lewin Brzeski i Szegvar.

W ciągu tygodnia pobytu wzięliśmy udział w wielu wydarzeniach przygotowanych przez gospodarzy.

23 lipca w Szegvarze odbywał się „Festiwal Jezior”. Tego dnia uczestniczyliśmy w konkursie kulinarnym – gotowana przez nas zupa ogórkowa cieszyła się ogromnym powodzeniem. Danie zyskało uznanie jury i otrzymaliśmy dyplom za szybkie przygotowanie posiłku.

W czasie „Festiwalu Jezior” dla dzieci i młodzieży przygotowano liczne atrakcje – był rejs łódką po rzece Kurcy, dmuchawce, konkursy oraz zabawy.

Mieliśmy również swój debiut na scenie. Obok grup węgierskich, nasza młodzież, wraz z dorosłymi,  zaprezentowała swój program artystyczny, na który złożyły się piosenki: biesiadna i harcerska. Zabawa zakończyła się późnym wieczorem.

Niedzielę, 24.07 rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele w Szegvarze. Niedzielny program dla dzieci i młodzieży organizowały rodziny węgierskie. Dorośli uczestnicy wymiany udali się na odpoczynek na basen w Csongradzie.

Następnego dnia odbył się wyjazd do Szentes. Udaliśmy się na wycieczkę do muzeum kolejnictwa, gdzie poznaliśmy historię pociągów, a nawet mogliśmy przejechać się drezyną, zabawy było bez liku. Ale to tylko pierwsza z atrakcji… Największą niespodzianką było kąpielisko z basenami, wśród których wymienić należy basen olimpijski, basen z woda termalną, brodziki, zjeżdżalnie i inne atrakcje.

We wtorek, 26 lipca odbyło się zwiedzanie najważniejszych instytucji w Szegvárze. Odwiedziliśmy przedszkole, szkołę, lokalne muzeum kultury. Po południu dla młodych uczestników wymiany zaplanowano warsztaty artystyczne – w ramach zajęć uczestnicy mogli samodzielnie wykonać biżuterię. Impreza odbywała się w szegvárskim zamku.

W środowy poranek wybraliśmy się do zoo do Szeged, gdzie można było zobaczyć ciekawe okazy egzotycznych zwierząt. Po upalnym dniu w zoo ukojenie przyniosła kąpiel na basenie w miejscowości Hódmezővásárhely. Po całodziennych kąpielach wodnych i słonecznych młodzież polska i węgierska mogła konkurować ze sobą w atrakcyjnie zorganizowanych podchodach. Grupa dziewcząt z Polski zajęła pierwsze miejsce!

Czwartkowy poranek wybraliśmy się na wycieczkę do Szegvár Landor Lake, gdzie mieliśmy możliwość  pływać na łódce, motorówce oraz rowerze wodnym. Następnie zostaliśmy zaproszenia na wspaniałą zupę rybną, gotowaną i serwowaną przez węgierskich wędkarzy.

Wieczorem odbyła się pożegnalna uroczystość z wzajemnym wręczaniem upominków – od gminy, szkoły oraz rodzin.

Następnego dnia nadszedł czas pożegnania. Trudno było się rozstać, niejednemu popłynęły łzy.

Wyjazd należy zaliczyć do bardzo udanych, oprócz pogody, doświadczyliśmy również dobrze znanej węgierskiej gościnności oraz towarzyszącej pobytowi niezwykłej atmosferze. O godzinie 8.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu, ciesząc się, że już za rok powitamy naszych węgierskich przyjaciół w Lewinie Brzeskim.