×
Wyszukaj w serwisie
×

2015 rok

W dniach 13-20 lipca 2015 Gmina Lewin Brzeski gościła 45 – osobową delegację młodzieży i dorosłych z zaprzyjaźnionego Szegvaru na Węgrzech. W tej grupie gości było 5 osób niepełnosprawnych.

Tegoroczny pobyt naszych przyjaciół z Węgier obfitował w wiele atrakcji, które miały przybliżyć gościom walory przyrodnicze i kulturalne Gminy, a także walory pobliskich regionów.

Wizyta rozpoczęła się od oficjalnego spotkania z Władzami Gminy Lewin Brzeski, na którym to Burmistrz Artur  Kotara serdecznie powitał gości życząc wszystkim udanego pobytu.

W pierwszym dniu (wtorek) tuż po spotkaniu z Burmistrzem delegacja węgierska została oprowadzona po inwestycjach, z których największym zainteresowaniem cieszyła się inwestycja pn. przebudowa Nysy Kłodzkiej a także inwestycja zrealizowana na plaży w Lewinie Brzeskim.

Tego dnia również miało miejsce spotkanie młodzieży w Świetlicy Terapeutycznej, gdzie zaplanowano ciekawe gry terenowe, prowadzone na terenie całego miasta. Niepełnosprawni goście mieli okazję miło spędzić czas wraz z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej SPiON „Pomóżmy Im” w Lewinie Brzeskim.

Późnym popołudniem w Szkole Podstawowej w Łosiowie zorganizowano zawody sportowe w różnych konkurencjach, jak m.in. tenis stołowy, badminton a także zabawy ruchowe. Zarówno osoby z polskiej jak i węgierskiej strony chętnie uczestniczyły we wszystkich rozgrywkach. W czasie zawodów sportowych czuło się ducha walki zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Uwieńczeniem wieczoru był polsko-węgierski mecz siatkówki, zakończony wręczeniem pucharów i wyróżnień.

Następne dni przewidywały wyjazdy wycieczkowe: do Kopalni Złota w Złotym Stoku,  do Juraparku w Krasiejowie, wejście na górę Gromnik (powiat strzeliński) czy też wycieczka dla niepełnosprawnych uczestników do ZOO w Opolu.

W czwartek 16.07 zaplanowano szereg imprez dla uczestników wymiany. Już od samego rana w lewińskim Gimnazjum zorganizowano pokazy fizyczne, chemiczne i iluzjonistyczne, które na wszystkich zrobiły ogromne wrażenie.

W tym samym czasie dla dorosłych uczestników wymiany odbyła się wycieczka rowerowa po gminie Lewin Brzeski. Ze strony polskiej przewodniczyli: z-ca Burmistrza Lewina Brzeskiego Dariusz Struski wraz z nauczycielami PSP w Lewinie Brzeskim i Gimnazjum w Lewinie Brzeskim.

Tego samego dnia w godzinach południowych na lewińskiej plaży odbyły się rozgrywki siatkowej piłki plażowej o Puchar Burmistrza Lewina Brzeskiego. Po rozgrywkach odbyło się wielkie „kucharzenie”. Dorośli uczestnicy wymiany ze strony węgierskiej gotowali zupę gulaszową a Gminne Zrzeszenie LZS serwowało dla wszystkich uczestników pyszny żurek. Wszyscy uczestnicy wymiany wspólnie korzystali z uroków naszej lewińskiej plaży.

Uwieńczeniem pobytu było uroczyste pożegnanie gości przez Władze Lewina oraz Dyrektora PSP w Lewinie Brzeskim, które odbyło się w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków. Następnie młodzież w rytmach letnich przebojów mogła pobawić się na dyskotece zorganizowanej na terenie Pałacu.

Lewińska młodzież już nie może doczekać się przyszłych wakacji, bo wówczas to oni jadą na Węgry, do Szegvaru.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania pobytu dla naszych przyjaciół z Węgier, a w szczególności nauczycielom PSP w Lewinie Brzeskim, nauczycielom PSP w Łosiowie, Gimnazjum w Lewinie Brzeskim, pracownikom Świetlicy Terapeutycznej w Lewinie Brzeskim, pracownikom Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych  Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim, pracownikom  Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim, radnym zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, działaczom LZS, wolontariuszom a przede wszystkim rodzicom, którzy przyjęli młodzież węgierską do swoich domów.