×
Wyszukaj w serwisie
×

2014 rok

          W dniach 15-22 sierpnia po raz kolejny grupa dzieci (21osobowa grupa) z naszej gminy wraz z opiekunami przebywała na Węgrzech. Tym razem w wyjeździe wzięło też udział 11 uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lewina. Po długiej, bo ponad 14 godzinnej podróży dojechaliśmy do Szegvaru. Dzieci częściowo zakwaterowane zostały w węgierskich rodzinach, a częściowo w hotelu wraz opiekunami.

         Jak zawsze przygotowano dla nas moc atrakcji. Już następnego dnia, w sobotę zwiedzaliśmy Szegvar, a po obiedzie pojechaliśmy na kąpielisko do Szentes. W  niedzielę wzięliśmy liczny udział w ulicznej zumbie prowadzonej przez węgierskiego gwiazdora, obejrzeliśmy pokaz karate i taniec brzucha. Mieliśmy też okazję zobaczyć w akcji Popeya- rekordzistę  Guinessa ciągnącego w zębach ogromne auto wypełnione dziećmi. Zarówno  węgierskie,  jak i polskie dzieci ustawiły się w kolejce po autografy: na kartkach, czapkach, koszulkach, a nawet na rękach.

   18.08 pojechaliśmy do Budapesztu, gdzie zwiedziliśmy przepiękny parlament a potem ZOO - największe w Europie, gdzie mogliśmy podziwiać egzotyczne zwierzęta, których brak w pobliskich nam ogrodach zoologicznych Opola czy Wrocławia.

      Następnego dnia znowu wyjazd - tym razem do Mako - otwartego w 2012 roku kompleksu kąpielowego z wodami termalnymi i wspaniałą architekturą. Po całodziennych kąpielach wodnych i słonecznych, wieczorem w Szegvar bawiliśmy się w podchody wymagające znajomość tematyki Unii Europejskiej. Nasza grupa zajęła pierwsze miejsce!

      20.08 obchody uroczystości Św. Stefana. Do południa odbywały się biegi i zawody sportowe na boisku. O godz. 13.00 miało miejsce uroczyste odsłonięcie fontanny w pobliżu Urzędu Miejskiego. Uroczystość ważna także dla nas, ponieważ fontanna symbolizować ma przyjaźń między miastami partnerskimi Węgier, Polski i Transylwanii. Kolejno burmistrzowie odsłaniali: herb Szegvaru, godło Polski i herb Transylwanii, oraz mapę z widniejącymi nazwami partnerskich miast.

 

Następnie korowód 40 pojazdów konnych- wozów i powozów wyruszył w półtoragodzinną drogę uliczkami Szegvaru - na boisko. Tu odbywały się popisy kulinarne i konkurs na najsmaczniejsza potrawę. I znowu zdobyliśmy I miejsce. Żurek przygotowany przez naszego wiceburmistrza Dariusza Struskiego z pomocą pań z urzędu: Barbary Chyżej i Urszuli Smolińskiej, swoim smakiem zachwycił wszystkich miejscowych i gości. O godz.18.00 odbyły się oficjalne uroczystości, występy różnych grup dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych. Nas reprezentowali uczniowie lewińskiej podstawówki: Martyna Sierakowska i Kacper Garncarz – grając na skrzypcach i śpiewając. Występ bardzo się podobał, o czym świadczyły nie tylko gromkie oklaski , ale także liczne gratulacje. Wieczór zakończył się tradycyjnym  na Węgrzech w uroczystość Św. Stefana pokazem fajerwerków.

       W ostatni dzień naszego pobytu pojechaliśmy do Bugac Park – parku krajobrazowego w Jakabszallas przedstawiającego Węgry w pomniejszeniu. 1m kwadratowy obrazował 1km w rzeczywistości.

       Po powrocie – pożegnalna kolacja z wzajemnym wręczaniem zwyczajowych upominków – od gminy, szkoły, od rodzin. Podziękowania i nawet łzy.

       Następnego ranka o godz. 8.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu – mając nadzieję na spotkanie w przyszłym roku, tym razem u nas, w Lewinie.

                                                                                          

                                                                                              Joanna Taratuta, Urszula Kowalska