×
Wyszukaj w serwisie
×

Obóz integracyjno-szkoleniowy „World Camp”

W lipcu i sierpniu tego roku fundacja Flota Świętego Mikołaja po raz kolejny zorganizowała dwa obozy integracyjno-szkoleniowe „World Camp” dla osób niepełnosprawnych ruchowo.  Całe przedsięwzięcie ma charakter surwiwalowy i po części odbywa się na terenie Gminy Lewin Brzeski. Zabawa rozpoczęła się od gry miejskiej w Opolu, po której uczestnicy przyjeżdżali pociągiem do Lewina Brzeskiego. Przyjazd osób poruszających się na wózkach inwalidzkich był dobrą okazją na sprawdzenie funkcjonowania przejść dla niepełnosprawnych na dworcu. Na szczęście udało nam się bez większych problemów przedostać na drugą stronę torów. 

W Lewinie Brzeskim nad brzegiem Nysy Kłodzkiej rozpoczynała się terenowa część obozu, czyli spływ własnoręcznie zbudowaną tratwą. Uczestnicy musieli zbudować swoją platformę pływającą z materiałów, które już na nich czekały, ale technikę budowy musieli opracować i udoskonalać samodzielnie. Tratwy zbudowane podczas obu obozów pływały wspaniale i uczestnicy, asekurowani przez ratowników WOPR, przemieszczali się w dół Nysy Kłodzkiej do ujścia  Odry i później do Brzegu. Dotarcie do celu wyprawy zajmowało trzy dni, ponieważ oprócz podziwiania walorów przyrodniczych i krajobrazowych z perspektywy rzeki, uczestnicy mieli do wykonania kilka zadań charakterze integracyjnymi. Najwięcej emocji wzbudzał skok z kilkumetrowego drzewa- oczywiście na linach i pod okiem doświadczonego instruktora, ale i tak trzeba było przezwyciężyć strach i różne ograniczenia fizyczne. Uczestnicy, organizatorzy oraz wolontariusze pomagający przy organizacji  wydarzenia nie samym spływem żyli i wieczorami rozbijali obozy z namiotowymi sypialniami i częścią kuchenno-biesiadną (tradycyjne ognisko zostało zastąpione grillem, ale też było przyjemnie). Nocowaliśmy  w dwóch zaprzyjaźnionych już miejscach: obok Domu Dziecka w Skorogoszczy oraz w Kopaniu na wysokości stanicy kajakowej.

W tegorocznych edycjach obozów „World Camp” gościliśmy dwadzieścia uczestników z całego województwa opolskiego w tym dwóch z Lewina Brzeskiego. Mamy nadzieję, że przygoda, którą przeżyli i nasze szkolenie pozytywnie wpłynie na ich postawę życiową i doda im sił do stawiania czoła problemom. Organizowanie projektów, dzięki którym możemy poznawać fantastycznych ludzi i przy okazji promować naszą gminę na arenie ponadlokalnej dodaje nam chęci i energii do działania. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również zagościmy  w Lewinie Brzeskim podczas kolejnej edycji” World Camp”.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować Panu Piotrowi Cierpiszowi za nieocenioną pomoc w sprawach technicznych, Dyrekcji, pracownikom i wychowankom Domu Dziecka w Skorogoszczy za gościnę oraz Panu Robertowi Laszukowi i całemu Stowarzyszeniu SPION z Lewina Brzeskiego za wsparcie a także dla kierownictwa Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. 

Zachęcamy również do wysłuchania auycji pt. „Akademia życia” w Radio Opole w dn. 7 września 2016 r. o godz. 20:00, z której można dowiedzieć się więcej o obozach „World Camp”

Zadanie „World Camp 2016” zostało sfinansowane przez  Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON.

Flota Świętego Mikołaja