×
Wyszukaj w serwisie
×

NARODOWE CZYTANIE „QUO VADIS” W LEWINIE BRZESKIM

Już po raz piąty, tradycyjnie w pierwszą sobotę września w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. Wyboru lektury w tym roku dokonali czytelnicy. W ogólnopolskim plebiscycie zwyciężyła powieść pierwszego polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza "Quo vadis". A ponieważ rok 2016 został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza wybór nie mógł być lepszy.

Akcja publicznego czytania największych dzieł polskiej literatury, zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i objęta prezydenckim patronatem, z roku na rok zdobywa coraz więcej sympatyków nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

W tym roku "Quo vadis" czytano nie tylko w Polsce, ale i na świecie m.in. w Irlandii, Włoszech, Holandii, Nowej Zelandii, USA a nawet w Australii.

W tę tradycję wpisuje się też Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim, która już po raz trzeci włączyła się w to wyjątkowe wydarzenie. Tak jak w ponad dwu tysiącach miejsc w Polsce, 3 września już od wczesnych godzin przedpołudniowych nad lewińskim rynkiem unosił się sienkiewiczowski duch.

Jak co roku, chętnych do czytania wybranych fragmentów powieści nie brakowało. Nie brakowało też chętnych do słuchania o miłości Winicjusza i Ligii, o okrutnym Neronie, Petroniuszu będącym symbolem odchodzącej kultury antycznej oraz o początkach chrześcijaństwa.

Narodowemu Czytaniu towarzyszyła wystawa poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi, jego twórczości, a w szczególności "Quo vadis". Powieść ta już wkrótce po ukazaniu się w 1896 roku odniosła światowy sukces, była przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i wielokrotnie filmowana.

Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych uczestników Narodowego Czytania, na warsztatach plastycznych dzieciaki mogły samodzielnie wykonać symbol chrześcijaństwa - rybę.

Bibliotekarze MiGBP w Lewinie Brzeskim serdecznie dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w akcji Narodowego Czytania i z wielkim zaangażowaniem odczytali fragmenty powieści:
Burmistrzowi Lewina Brzeskiego - Panu Arturowi Kotarze,

Z-cy Burmistrza Lewina Brzeskiego - Panu Dariuszowi Struskiemu,

Przedstawicielom Sołectwa Łosiów - Pani Małgorzacie Wieczorek - Smolińskiej oraz Pani Agnieszcze Chruszczewskiej,

Nauczycielce Szkoły Podstawowej w Łosiowie - Pani Ludmile Barszcz,


Nauczycielce Gimnazjum w Łosiowie i w Skorogoszczy - Pani Joannie Chudy oraz uczennicy - Marcie Wieczorek,


Nauczycielce Gimnazjum w Skorogoszczy - Pani Katarzynie Zemełko oraz uczennicom - Aleksandrze Gozdek, Alicji Bileckiej, Karolinie Dąbrowskiej, Aleksandrze Błaszkiewicz i Zuzannie Krawczuk,

Wychowawcy z Domu Dziecka w Skorogoszczy - Pani Aleksandrze Kokoszka,

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Skorogoszczy - Pani Renacie Pawlus,

Nauczycielom Szkoły Podstawowej w Skorogoszczy - Pani Róży Fiałce i Pani Bożenie Kani oraz uczennicy - Adriannie Wojtasik,

Uczniom Gimnazjum w Lewinie Brzeskim: Julii Mazur, Wiktorii Kozibroda, Weronice Zielińskiej, Paulinie Kawałek, Karolinie Budzeń, Agacie Maj, Natalii Błaszko, Wojciechowi Pietruszce, Sabinie Mikitów oraz ich opiekunce nauczycielce - Pani Małgorzacie Góźdź,

Dyrektor Żłobka "Mały Staś" - Pani Barbarze Janek.

Organizatorzy pragną również podziękować TRL "Zielony Most" ze Skorogoszczy oraz Urzędowi Miejskiemu za pomoc przy organizacji imprezy.

Szczególne podziękowania należą się tym, którzy w dniu 3 września 2016 roku przyszli pod ratusz w Lewinie Brzeskim i przyłączyli się do tej pięknej akcji.

 Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl