×
Wyszukaj w serwisie
×

Dożynki gminno-powiatowe w Przeczy

Dożynki to dla każdego rolnika jeden z najpiękniejszych dni w roku. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy, czas podsumowania całorocznego trudu. W przepięknie wykonanych koronach dożynkowych kryje się radość z pomyślnie zakończonych żniw oraz wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim ciężka praca mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji. Tak dawniej, jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają o trudnej pracy rolnika i efektach tej pracy, dzięki którym na nasze stoły trafia polski chleb.

 Tegoroczne dożynki gminno-powiatowe odbyły się w niedzielę, 11 września w miejscowości Przecza. Uroczystość rozpoczęła się gminnym konkursem koron dożynkowych. Na placu przed kościołem w Przeczy zgromadziły się delegacje gminne wraz koronami. Do konkursu gminnych koron dożynkowych zgłosiło się 11 sołectw. Po gorących obradach Jury wyłoniło najpiękniejsze korony.

Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

I miejsce – Chróścina

II miejsce – Sarny Małe

III miejsce – Przecza

Wyróżnienie otrzymało sołectwo Strzelniki.

Następnie, tuż po godzinie 12.00, sprzed kościoła św. Barbary na boisko sportowe wyruszyły delegacje gminnych i powiatowych koron dożynkowych, gdzie zaplanowano część obrzędową.

Niezwykle barwny korowód tworzyli: gospodarze, i starostowie dożynek, włodarze gmin powiatu brzeskiego, zaproszeni goście, delegacje z wieńcami i mieszkańcy Przeczy. Zgromadzonych uczestników prowadził wóz strażacki wraz z kapela biesiadną Lewiniacy, która przygrywała w ludowych rytmach.

Obrzęd dożynkowy rozpoczął się uroczystą msza świętą w intencji rolników, zebranych plonów i wszystkich mieszkańców. Mszę świętą odprawił Ksiądz Tomasz Struzik proboszcz Parafii Jakuba Apostoła w Skorogoszczy a koncelebrował Diecezjalny Duszpasterz Rolników — Ksiądz Krzysztof Dudojć - Proboszcz Parafii Lewin Brzeski.

Po uroczystej Mszy Świętej przystąpiono do oficjalnych obrządków dożynkowych. Konferansjer uroczystości, Pan Krystian Ławreniuk, przywitał zgromadzonych gości:

 • Gospodarzy dożynek : Starostę Powiatu Brzeskiego Pana Macieja Stefańskiego oraz Burmistrza Lewina Brzeskiego Pana Artura Kotarę,
 • Burmistrzów i Wójtów gmin powiatu brzeskiego w osobach: Z-ca burmistrza Brzegu – Bartłomiej Kostrzewa, Burmistrz Grodkowa - Marek Antoniewicz, Wójt Gminy Lubsza – Bogusław Gąsiorowski,
 • Pana Posła Pawła Grabowskiego,
 • Przedstawicieli Samorządu Województwa Opolskiego,
 • Licznie zgromadzonych Radnych Powiatu Brzeskiego oraz Radnych Gmin Powiatu Brzeskiego
 • Radnych Rady Miejskiej w Lewinie Brzeskim na czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Lewinie Brzeskim Waldemarem Włodkiem,
 • przedstawicieli firm , instytucji i stowarzyszeń,
 • sponsorów oraz wszystkich darczyńców.

Po oficjalnych przygotowaniach nadszedł czas na ceremonię chleba. W naszym kraju chleb to szczególny symbol urodzaju i dostatku, szacunku i oddania. To nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem. Pierwszy chleb z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarzy dożynek przekazali starostowie: Gabriela Baucz oraz Marcin Płaczek. Gospodarze wraz z włodarzami gmin powiatu brzeskiego wyszli do publiczności, aby wspólnie dzielić się chlebem ze zgromadzonymi. 

Tradycyjne święto plonów było również okazją do wyrażenia wdzięczności dla ciężkiej pracy rolników, którzy kończą tegoroczne zbiory. W okolicznościowym przemówieniu Starosta Powiatu Brzeskiego oraz Burmistrz Lewina Brzeskiego podziękowali rolnikom za trud, który co roku wkładają w pracę na roli.

Kolejnym punktem Dożynek było uroczyste wręczenie przez gospodarzy nagród w konkursach dożynkowych. Prace oraz zagrody oceniane były przez komisję konkursową, która zwracała dużą uwagę na wykonanie, wygląd oraz sposób ich prezentacji.

W kategorii Najpiękniejsza Korona Dożynkowa Powiatu Brzeskiego komisja konkursowa przyznała:

Wyróżnienie – otrzymały ex quo: gmina GRODKÓW oraz gmina OLSZANKA

III miejsce – gmina SKARBIMIERZ

II miejsce – gmina LUBSZA

I miejsce – gmina LEWIN BRZESKI (sołectwo Chróścina)

Zwycięską koronę dożynkowa wykonywały panie z Chróściny: Renata, Emilia i Anna Zazula, Bogusia Wyżyn, Regina Uchańska. Prace trwały nie przerwanie około trzy miesiące, Stelaż do korony wykonał sołtys Chróściny. Korowód dożynkowy został przygotowany przez mieszkańców wsi, traktor prowadził miejscowy rolnik Pan Wiesław Dziekoński. 

 

 

W kategorii Najpiękniejsza zagroda dożynkowa komisja konkursowa przyznała:

Wyróżnienie:  Ryszard Koziarski

III miejsce –Tomasz Łazowski

II miejsce – Jan Łazowski

I miejsce – Mieszkańcy Osiedla

Zarówno mieszkańcy Przeczy oraz goście z okolicznych gmin mieli okazję podziwiać aranżacje wiejskich obejść, żywy inwentarz i konstrukcje ze słomianych balotów.

Podczas tegorocznych dożynek, ogłoszono również wyniki konkursu „Piękna Wieś Lewińska 2016” w dwóch kategoriach: „Najpiękniejsza Wieś” oraz „Najlepszy Projekt”.

W kategorii „Najpiękniejsza wieś” komisja konkursowa przyznała:

Wyróżnienie – sołectwu OLDRZYSZOWICE.

III miejsce – sołectwu MIKOLIN.

II miejsce – sołectwu BUSZYCE.

I miejsce – sołectwu PRZECZA.

W kategorii „Najlepszy projekt”:

II miejsce – sołectwu LEŚNICZÓWKA za projekt pn.: „Budowa altany na terenie rekreacyjnym”

I miejsce – sołectwu CHRÓŚCINA za projekt pn.: „Kwietnik Trabant o nazwie Chróścik”

Ponadto dyplom za udział w konkursie otrzymały: sołectwo Nowa Wieś Mała,  sołectwo Ptakowice, sołectwo Łosiów, sołectwo Strzelniki, sołectwo Stroszowice, sołectwo Sarny Małe, sołectwo Wronów.

Rada Sołecka Przeczy postanowiła przyznać nagrody za pomysłowość w przygotowaniu dekoracji dożynkowych w centralnych miejscach Przeczy i sąsiadujących Rasek. Przygotowujący dekoracje dożynkowe wykazali się niebywałą fantazją i zarazem dbałością o szczegóły.  Ponieważ wszystkie prace zasługiwały na szczególne wyróżnienie, nagrody zostały rozlosowane.

Po uroczystościach obrzędowych przygotowanych przez zespół z Gierszowic w gminie Olszanka nastąpiła część artystyczna, na której wystąpił m.in. Zespół Pieśni i Tańca Mały Śląsk, Małgorzata Kulińska. Na scenie wystąpili również: zespół Galaxy, KRIS BAND SHOW. 
W ostatniej części artystycznych obchodów na scenie wystąpił zespół MAGNETIC, który bawił gości do bladego świtu.

Dodatkowymi atrakcjami imprezy były: przejażdżki bryczką, dmuchańce dla dzieci, wystawy sprzętu i maszyn rolniczych oraz drobnego inwentarza, stoiska promocyjne wesołe miasteczko.


W ocenach wielu gości impreza odebrana została bardzo pozytywnie i co najważniejsze pokazała jak pracując wspólnie dla dobra wsi można stworzyć coś bardzo pozytywnego, na długo pozostającego w pamięci.

Składamy serdeczne podziękowania

 • Wszystkim zaangażowanym mieszkańcom, którzy przez wiele miesięcy bardzo dokładnie przygotowywali się do tego święta
 • Sołtysowi Stanisławowi Piszczkowi oraz Radzie Sołeckiej Przeczy
 • Miejsko-Gminnemu Domu Kultury w Lewinie Brzeskim
 • Ochotniczej Straży Pożarnej
 • Pracownikom Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim
 • Pracownikom Starostwa Powiatowego w Brzegu
 • Prezesowi oraz pracownikom Zarządu Mienia Komunalnego
 • Prezesowi oraz pracownikom Lewińskiej spółki HYDROLEW
 • Policji
 • wszystkim darczyńcom i sponsorom w szczególności Radnemu Miejskiemu Stefanowi Kachel, Radnemu Powiatowemu  Adamowi Dziaskowi, Włodzimierzowi Szwajcowskiemu, Janowi Kuszykowi, Markowi i Klaudii Pasoń, Radosławowi Kochler, Juliuszowi Żmudź, Katarzynie i Grzegorzowi Łubowskim, Marcinowi Płaczkowi, Mariuszowi Rączkiewiczowi, Edwardowi Marciniakowi, Antoniemu Piechocie, Andrzejowi Glej, Bernardowi Duraj.
 • oraz wszystkim niewymienionym, którzy przyczynili się do powodzenia tej imprezy

Obszerna fotogaleria zdjęć: